הסכם תמ"א 38 אונליין

הסכם תמ"א 38 הוא הסכם בין בעלי הקרקע ליזם בו נמכרות זכויות הבנייה בקרקע מבעלי הקרקע ליזם. הסכם תמ"א 38 נועד לעגן את הזכויות והחובות של מי מהצדדים בכל מה שקשור לפרוייקט משלב תכנונו ועד סיומו.

באופן כללי, בפרויקט תמ"א 38 יפתח היזם חברת SPC – Special Purpose Company (חברה ייעודית). מטרת החברה היא הקמת הפרוייקט הספיצפי בין היזם לבעלי הקרקע, בנפרד משאר הפרויקטים והחברות של היזם.

בפרוייקטים מסוג זה, נדרשים כלל בעלי הזכויות לחתום על ההסכם בין הבעלים ליזם. יחד עם זאת, המחוקק קבע מקרים בהם לא תידרש חתימה של כלל הדיירים –

  1. תמ"א 38 (חיזוק) – נדרשת הסכמה של ⅔(שני שליש) מבעלי הזכויות ברכוש המשותף.
  2. תמ"א 38 (הריסה ובנייה) – נדרשת הסכמה של ⅘ (ארבע חמישיות) מבעלי הזכויות ברכוש המשותף.

במסגרת כתיבת החוזה, על בעלי הזכויות בקרקע לוודא כי התמורה במסגרת החוזה תצוין באופן ברור ומדויק (הגדלת בשטחי הדירות, מרפסת, מחסן, חנייה ועוד).

בקרוב

מילוי טופס

דגשים להסכם תמ"א 38

דגש נוסף שיש לשים לב בהסכם תמ"א 38 הוא כי לגבי הגדרת "הממכר". כאמור, בפרויקט תמ"א 38 נמכרות ליזם זכויות הבנייה בקרקע. על כן, על בעלי הדירות לשים לב כי בהסכם כתוב מפורשות כי החלק שנמכר ליזם הוא זכויות הבנייה בלבד ולא דירות הדיירים.

דגשים נוספים שיש לשים לב אליהם – לדרוש כי ההסכם ייכנס לתוקפו רק בהתקיים כל התנאים בהסכם, ולאו דווקא במעמד חתימת ההסכם בין בעלי הדירות ליזם. כמו כן, יש לבחון כי קיימת מסגרת זמנים מוגדרת לשלבי הפרויקט השונים.

ערבויות

אחד הפרקים החשובים בהסכם. פרק זה מדגיש מהן הערבויות אותן יעמיד היזם לבעלי הקרקע לצורך הבטחת ביצוע הפרויקט: ערבות חוק מכר, ערבות שכירות, ערבות מיסים, ערבות בדק, ערבות רישום ועוד.

זכות מכר דירה

על בעלי הדירות לוודא כי קיים סעיף בו מוסדרת האפשרות כי מי מבעלי הדירות שירצה במהלך הפרויקט למכור את דירתו, הרי שיהיה רשאי לעשות כן. חשוב לקבוע מנגנון בהסכם בו הקונה של אותה דירה יוכל להיכנס בנעליו של המוכר ולחתום במקומו על כל המסמכים של הפרויקט.

נציגות הדיירים

אחד החלקים החשובים ביותר בפרויקט. על מנת שהפרויקט "ירוץ" בצורה החלקה ביותר, על הדיירים לבחור נציגות שתלווה על ידי עורך דין בכל הקשור לחתימת הסכם מול היזם. שמות נציגי הדיירים וכן עורך הדין יהיה כתוב בהסכם.

מלאו את הפרטים ונתחיל להכין לכם את המסמכים:

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון נייד (חובה)

אנשים שרכשו מוצר זה רכשו גם

הסכם מייסדים באנגלית

הכנת הסכם מייסדים מותאם אישית בעזרת פלטפורמה מתקדמת. סיום הפרוצדורה במינימום עלות וזמן על מנת שתוכלו להיות מרוכזים 100% במיזם.

פתיחת חשבון בנק לחברה

פתיחת חשבון בנק לחברה בע"מ בסניף הבנק בו תבחרו. הכנת כל המסמכים ואישורי העו"ד לצורך פתיחת החשבון.

שינוי גודל גופנים