עמוד הבית > בלוג > כיצד לפתוח תיקים ברשויות לעוסק מורשה

כיצד לפתוח תיקים ברשויות לעוסק מורשה

כיצד לפתוח תיקים ברשויות לעוסק מורשהמדי פעם אנו שומעים על בעל עסק כזה או אחר אשר פתח תיק עוסק מורשה. עוסק מורשה הוא למעשה בעל עסק אשר מחזור העסקאות השנתי שלו אינו עולה על 99,000 שקלים. במקרים שבהם מחזור העסקאות נמוך מסכום זה, צריך בעל העסק לפנות לרשויות כדי לקבל סטטוס של עוסק פטור. כך, לפני הקמת העסק מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע ולהחליט האם לבצע הקמת עוסק מורשה או להירשם כעוסק פטור.

עוסק מורשה – מה זה אומר בפועל?

בסטטוס של עוסק מורשה יכול בעל העסק להנפיק חשבוניות מס ללקוחותיו, כמו גם להוסיף עבור כל עסקה שהוא מבצע 17 אחוזים נוספים משוויה (מע"מ – מס ערך מוסף). כמו כן, עוסק מורשה יכול לבצע קיזוז מע"מ מהוצאות של העסק כאשר הוא מתנהל מול ספקים. על העוסק המורשה לדווח על ההוצאות וההכנסות שלו במסגרת דיווח דו חודשי הן למס ההכנסה, מע"מ ולביטוח הלאומי.

איך פותחים עוסק מורשה?

לאחר שהתייעצתם עם אנשי מקצוע ומכרים המבינים בתחום, החלטתם לבצע פתיחת תיקים לעוסק מורשה. כדי לעשות זאת יש צורך למלא טפסים בקרב שלושה גורמים – מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. אך אל דאגה, היום אין צורך לגשת פיזית למקומות האלה. רו"ח מקצועי יכול לפתוח עבורכם את התיקים בכל שלושת הרשויות אונליין וללוות אתכם בכל התהליך עד לרגע בו תוכלו להוציא חשבוניות ללקוחות שלכם.

פתיחת תיק במע"מ

אם לא בחרתם בדרך הקלה של פתיחת התיקים ברשויות אונליין, פתיחת עוסק מורשה במע"מ מתבצעת באחד המשרדים שלהם פיזית. תוכלו לברר לגבי הימצאותו של סניף המע"מ הקרוב למקום המגורים. כמו כן, חשוב להגיע לסניף המע"מ כאשר אתם מצוידים במסמכים הרלוונטיים כמו צילום תעודת זהות הכוללת את כתובת המגורים (אם הכתובת שונה מהכתובת המצוינת בתעודה, חשוב להביא גם צילום חוזה שכירות), צילום המחאה של חשבון העסק או אישור פתיחת חשבון מהבנק.

פתיחת תיק בביטוח לאומי

בדומה לפתיחת תיק במס ההכנסה, פתיחת תיק בביטוח לאומי כוללת שליחת טפסים בפקס לסניף הקרוב לאזור המגורים. בשלב הראשון חשוב למלא את טופס 6101 – דין וחשבון רב שנתי. בטופס זה חשוב להתייחס לפרטים שונים כמו פרטים אישיים, צפי שעות העבודה השבועיות, צפי הרווחים החודשיים ותאריך תחילת העבודה כעסק עצמאי. בהתאם לנתונים אלה יקבע ביטוח הלאומי את הסכום שתצטרכו לשלם כעצמאיים. כמו כן, אם יש לכם חובות כלשהם לביטוח הלאומי, זה הזמן לפרוע אותם.

פתיחת תיק במס הכנסה

כל שיש לעשות הוא למלא טופס 5329 וטופס 2542 הפוטר את בעל העסק לניכוי מע"מ. כדי לבצע פתיחת תיק במס הכנסה לא מוכרחים להגיע לפקיד. ניתן לשלוח את הטפסים האלה גם בפקס, אך כמובן שהאופציה לפתיחת תיקים אונליין עדיפה (מדהים שעדיין משתמשים ברשויות המדינה במכשיר העתיק הזה שנקרא פקס). לאחר שליחת כל הטפסים הרלוונטיים מתקבל אישור על פתיחות תיק.

הוצאות מוכרות במס ההכנסה

ישנן הוצאות עבור העסק אשר מוכרות במס ההכנסה, ומשום כך פתורות גם מתשלום מס נוסף. אלה כמה מבין ההוצאות הנפוצות:

  • תחזוקת בניין/משרד – בתי עסק רבים הם למעשה משרדים גדולים או חנויות. כדי לשמור על התחזוקה השוטפת של המבנה ולהנעים את זמנם של העובדים והלקוחות אשר באים לבחון את הסחורה, חשוב לעקוב אחר היבטים כמו תשלומי מים וחשמל ותיקון בעיות אינסטלציה.
  • מוצרים בסיסיים לעבודה היום יומית – בעל העסק צריך להוציא כסף על הוצאות שונות כדוגמת מוצרי קפה וחלב עבור העובדים, כיסאות לעובדים או ציוד משרדי וכמובן דלק לרכב או נסיעה במוניות. מוצרים אלה תורמים לפעילות השוטפת של העסק, ולכן הם פטורים ממע"מ.
  • שיווק ופרסום – כל עסק זקוק לפרסום במטרה להגיע לכמה שיותר לקוחות פוטנציאליים. על בעל העסק לדאוג למקדם אתרים טוב ולעתים גם לכלים פרסומיים שונים ולאנשי מקצוע כמו כותבי תוכן בוני אתרי אינטרנט ומעצבים גרפיים.

openosekmurshe

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים