עמוד הבית > בלוג > פתיחת חברה בשנת 2019 – מה צריך לדעת?

פתיחת חברה בשנת 2019 – מה צריך לדעת?

פתיחת חברה ב-2019מבלי שהרגשנו, אנו מתקרבים לסיומה של שנת 2018 ואנו לקראת השנה החדשה, שנת 2019. כמו בכל תחום, שנה חדשה נותנת לנו דרייב להתחלות חדשות, להבטחות, להגשמת חלומות. כך גם בתחום העסקי – אנשים רבים ממתינים לשנה החדשה על מנת לפתוח חברה חדשה לצורך פעילותם העסקית.

חברה בע"מ היא דרך אחת מיני רבות להסדרת פעילותם העסקית של בעלי עסקים ועצמאיים. מלבד חברה בע"מ ניתן להסדיר פעילות עסקית בדרך של עוסק פטור, עוסק מורשה, שותפות ועוד. רבים מחליטים להסדיר את פעילותם העסקית באמצעות הקמתה של חברה בע"מ מכמה סיבות, בניהן:

  1. חברה בע"מ מהווה יישות משפטית נפרדת – פשוטו כמשמעו. כאשר עצמאי מחליט להסדיר את פעילותו העסקית באמצעות חברה בע"מ הוא בעצם הופך עצמו לישות משפטית נפרדת מהחברה שלו ופעילותה העסקית. הדבר בא לידי ביטוי שאם במקרה תהיינה טענות כאלה או אחרות כנגד החברה (בעיקר במקרים של חובות) לא יוכלו לפנות אליו באופן אישי לתשלום החוב, אלא הנושה יוכל לתבוע את החברה בלבד.
  2. שיקולי מס – כאשר אדם עצמאי פועל במסגרת עוסק מורשה או עוסק פטור, ישנן מדרגות מס שעליו לשלם בכפוף ובהתאם לגובה ההכנסות והרווחים שלו. ישנם סכומים שאם העוסק המורשה מגיע אליהם, כבר לא שווה לו להמשיך ולפעול בתור עוסק מורשה שכן מדרגות המס גבוהות משמעותית מתשלום מס חברות אשר חל במידה והפעילות העסקית מתקיימת במסגרת של חברה בע"מ.

במדינת ישראל נפתחות בשנה עשרות אלפי חברות. הגוף האחראי על רישום ופיקוח על תחום החברות והתאגידים הוא רשם החברות, יחידה במשרד המשפטים. כאשר אדם מעוניין להקים חברה, תחילה עליו לרשום את החברה ולהסדיר את פעילותה ופרטיה מול רשם החברות.

בחרנו לכתוב מדריך זה לקראת תחילתה של שנת 2019, שכן זו "התקופה החמה" בה רבים בוחרים להקים את החברות שלהם. במדריך זה נסקור את כל השלבים לצורך הקמת החברה שלכם מא' ועד ת'.

איך מתחילים?

שלב א' – רישום החברה ברשם החברות:

בשלב הראשון יהיה עליכם לבחור 3 חלופות לשם החברה שלכם (נדרשות 3 חלופות שכן אנחנו לא יודעים בוודאות איזה שם יתקבל ברשם החברות ואנו מעוניינים למנוע סירוב רישום בגלל שם תפוס). כמו כן, עליכם למסור את כתובת החברה. לאחר מכן, עליכם לקבוע מי הם בעלי המניות ומה אחוז האחזקה שלהם במניות החברה. עליכם אף לקבוע מי הם הדירקטורים של החברה – חשוב לציין, דירקטור אינו חייב להיות בעל מניות ובעל מניות לא חייב להיות דירקטור.

לאחר מילוי התקנון וחתימה עליו (בצירוף חותמת עורך דין), יש לשלוח את בקשת הרישום לרשם החברות. ניתן לעשות זאת אונליין בצורה המהירה ביותר באמצעות הפלטפורמה של Ettorney.

שלב ב' – פתיחת חשבון בנק עסקי לחברה בע"מ

לאחר שהחברה נרשמה ברשם החברות, יהיו לכם תקנון ותעודת התאגדות חתומים ע"י רשם החברות כמו כן יהיה לחברה מספר ח.פ. על מנת לפתוח חשבון בנק לחברה בע"מ עליכם לקבל מהבנק את הטפסים וההוראות לצורך פתיחת חשבון (לכל בנק מסמכים והוראות שונות לעו"ד). במסגרת המסמכים שנדרש מכם להעביר לבנק – תקנון ותעודת התאגדות חתומים נאמן למקור, פרוטוקול לפתיחת חשבון בנק, פרוטוקול מורשי חתימה, פרוטוקול החלטת החברה לפתיחת חשבון בנק לתאגיד ועוד.

חשוב לציין – לצורך פתיחת חשבון בנק לחברה נדרשת חתימה של עורך דין על המסמכים. כמו כן, כאשר את ניגשים לבנק עם כל המסמכים והטפסים חתומים, אתם נדרשים להביא עמכם חותמת של החברה שעליה מוטבע שם החברה בעברית (אפשר להוסיף גם באנגלית) והח.פ (מספר החברה).

שלב ג' – פתיחת תיקים ברשויות

השלב האחרון לצורך הקמתה של חברה בע"מ הוא הליך פתיחת תיקים ברשויות. כשמדברים על פתיחת תיקים ברשויות מתכוונים למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. לאחר שהחברה נרשמה ברשם החברות ונפתח לה חשבון בנק, עליכם לגשת למשרדי הרשויות ולבקש לפתוח תיקים לחברה שלכם. לצורך פתיחת התיקים ברשויות ניתן להיעזר בשירותיו של רו"ח אשר יעזור לכם ויבצע עבורכם את ההליך הזה תוך שאתם חוסכים בזמן וטיפול בבירוקרטיה, ומשאירים לעצמכם זמן לטיפול וקידום העסק שלכם. ההליך יכול להתבצע לגמרי אונליין ותוך פחות מ-48 שעות יפתחו לכם התיקים בשלושת הרשויות: מע"מ/מס הכנסה/ביטוח לאומי.

פישוט תהליך הקמת החברה תוך חיסכון בזמן ובכסף

בעידן בו אנו חיים, ניתן לבצע את תהליך הקמת החברה בע"מ כמעט בשלט רחוק. Ettorney הינה הפלטפורמה הראשונה והמובילה בישראל לרישום חברות אונליין. בניגוד לעו"ד מסורתי הפלטפורמה שלנו תחסוך לכם בזמן ובכסף בתהליך פתיחת החברה. ניתן להיכנס לאתר, להירשם לשירות, להזין את פרטיכם האישיים ואת שמות החברה, ואנחנו עושים עבורכם את הכל – מבצעים עבורכם את רישום החברה ברשם החברות, ממלאים עבורכם את המסמכים הנדרשים לפתיחת חשבון בנק לחברה בע"מ כולל הכל, ורו"ח מטעמנו פותח עבורכם את התיקים ברשויות.

לאחר שביצעתם את שלושת השלבים הללו, אפשר לומר "מזל טוב" – יש לכם חברה רשומה בישראל.

טיפים נוספים להליך רישום חברה בע"מ

  • שם חברה – בהליך רישום החברה אונליין תקבלו חיווי האם קיימות חברות עם שמות דומים – דבר העלול להביא לסירוב לרשום את החברה שלכם. חשוב לציין, הבדיקה אינה מכסה את כל האפשרויות, אבל יכולה לתת לכם אינדיקציה.

 

  • חשבון בנק לחברה – בטרם החלטתכם באיזה בנק לפתוח את החשבון, תעשו סקר שוק. תבררו מה התנאים שמציעים לכם בכל אחד מהבנק ותתמקחו על התנאים כמה שיותר!  הכוח בידיים שלכם ובבנקים בישראל הכל פתוח למשא ומתן. ברגע שהחלטתם באיזה בנק אתם פותחים את החשבון, תבקשו מהסניף הספציפי שישלח לכם את המסמכים לצורך פתיחת החשבון – ישנו שוני במסמכים בין סניף לסניף באותו הבנק. דבר נוסף שחשוב לזכור שעל מנת לפתוח חשבון בנק עליכם להצטייד בחותמת של החברה עליה מופיע שם החברה ומספר ח.פ.

 

  • בחירת רו"ח – חברה בע"מ חייבת להעסיק רו"ח לצורך דיווחים שוטפים לרשויות ודו"ח שנתי ומאזן בסוף השנה.ברואה חשבון גם יקל עליכם מבחינת משך תהליך פתיחת התיקים ברשויות, בזבוז הזמן וטיפול בבירוקרטיה. יחד עם זאת, תפקידו של רואה החשבון לא מסתכם בפתיחת התיקים ברשויות, אלא צריך להיעזר בשירותיו של רואה חשבון לצורך הכנת הדו"חות הרבעוניים והשנתיים לרשויות המס כמו גם בניהול שוטף של העסק מבחינה חשבונאית, טיפול בסוגיית רישום ההכנסות וההוצאות, מאזן, הוצאות מוכרות במס הכנסה ועוד.

  • עלות רו"ח – טווח המחירים החודשיים לרו"ח עבור חברה בע"מ נע בין 650 ש"ח לאלפי שקלים בחודש תלוי בנפח ופעילות העסק.
  • הגשת דו"ח שנתי לרשם החברות – מלבד חובות הגשת הדו"חות לרשויות המס, בעלים של חברה בע"מ נדרשים להגיש דו"ח שנתי בכל סוף שנה קלנדרית לרשם החברות. ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין החברה על מנת שיגיש עבורכם את הדו"ח השנתי.
  • חיסכון באגרה וזמן לקראת 2019 –: בעת רישום החברה, נדרש לשלם אגרת רישום. גובה האגרה הוא 2650 ש"ח, אך אם מבצעים את הרישום אונליין כמו אצלנו גובה האגרה יורד ל-2150 ש"ח (חיסכון משמעותי).  חשוב לציין – האגרה הינה אגרה קלנדרית, כלומר היא תקפה לשנה בה היא שולמה. גם אם פתחתם את החברה בדצמבר 2018, ושילמתם אגרה בגובה של 2150 ש"ח, בשנת 2019 תצטרכו לשלם אגרה נוספת (אגרה שנתית בגובה של 1448 ש"ח). מסיבה זו, אנשים רבים מעדיפים להמתין עם פתיחת החברה שלהם לתחילת השנה הקלנדרית. יחד עם זאת, קיים חיסרון בהמתנה לפתיחת החברה לתחילת השנה שכן כולם ממתינים לעשות זאת ומשכך נוצרים עומסים כבדים ברשם החברות והליך פתיחת החברה שלכם יתארך משמעותית. מהניסיון רב השנים שלנו ב-Ettorney הגענו לדרך הפעולה עם הנוסחה המושלמת לקראת השנה האזרחית  החדשה:

בשל עומס גדול ברשם החברות בתחילת ינואר הגורם לעיכובים ארוכים בקבלת תעודת התאגדות וח.פ, מומלץ ללקוחות להתחיל את הליך הרישום כבר בדצמבר כולל חתימה על כל המסמכים שיחכו עד ל-1.1 ובאותו בוקר ישלחו על ידנו לרשם (על מנת לחסוך 1,400 ש"ח באגרה הקלנדרית). בצורה זו הלקוחות גם יקבלו תעודת התאגדות בין הראשונים וגם יחסכו באגרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים