עמוד הבית > בלוג > איך לחסוך שכר טרחה עורך דין צו ירושה?

איך לחסוך שכר טרחה עורך דין צו ירושה?

איך לחסוך שכר טרחה עורך דין צו ירושהצו ירושה הוא צו שניתן ע"י רשם הירושות (או לחילופין ע"י בית המשפט לענייני משפחה במידה והתיק מתנהל בבית המשפט). תפקידו של הצו הוא להורות לגופים הנוגעים בדבר (טאבו, בנק, קרנות פנסיה וכו'), כי היורשים הם אלו שנכנסים בנעליו של המוריש והם הזכאים לכל הזכויות והחובות של האדם שנפטר.

צו ירושה ניתן מכוח חוק הירושה שקובע כי אדם שלא הותיר לאחר לכתו צוואה, עזבונו יחולק על פי הוראות חוק הירושה. חוק הירושה קובע כי אדם שנפטר, עזבונו מחולק באופן הבא: 50% מהעיזבון עובר לבן/בת זוגו, כאשר היתרה מחולקת שווה בשווה בין ילדיו. כמובן שחלוקה זו היא הפשוטה והקלה ביותר ובמקרים מעט יותר מורכבים חוק הירושה נותן מענה גם להם.

אם חס וחלילה קרוב אליכם נפטר, ולא הותיר אחריו צוואה וברצונכם לגשת לכספים המגיעים לכם מכוח חוק הירושה, תחילה עליכם לבצע בדיקת סטטוס ירושה. הבדיקה בעצם מאפשרת לכם לדעת האם הוגשה בעבר בקשה לצו ירושה ע"י מי מקרוביו האחרים של אדם. בהנחה והבדיקה מעלה כי מעולם לא הוגשה בקשה לצו ירושה, הרי שאתם יכולים להתקדם.

הגשת בקשה לצו ירושה

נתחיל ונאמר, בקשה לצו ירושה ניתן להגיש גם באופן עצמאי ולבצע אימות חתימה ע"י עורך דין שאתם מכירים או שמטפל בכם באופן שוטף. יחד עם זאת, אנו מאמינים כי בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה יש להגיש באמצעות עורך דין מומחה בתחום שכן צריך לדעת איך וכיצד להגיש את הבקשה וזאת על מנת שלא תיתקלו בבעיות וטעויות שעלולים לגרום לכם לעיכוב בקבלת הגישה שלכם לכספים המגיעים לכם.

בין הפרטים שיש למלא בבקשה לצו ירושה ניתן למצוא: פרטי המוריש (המנוח), פרטי היורשים, העתק של תעודת הפטירה של המוריש ועוד.

לאחר הגשת הבקשה לצו ירושה

לאחר שהזנתם את הפרטים בבקשה, בין אם בעצמכם ובין אם באמצעות עורך דין, ניתן להגיש את הבקשה אונליין באתר רשם הירושות וזאת לאחר ששילמתם את האגרות הנדרשות לצורך הגשת הבקשה.

כמה זמן לוקח לממש צו ירושה?

הגשת בקשה לצו ירושה מתבצעת אונליין. הבקשה מוגשת באתר רשם הירושות ולאחר מכן מועברת לרשם במחוז בו היה מקום מגוריו של המנוח. הזמן שלוקח ממועד הגשת הבקשה ועד למועד קבלת צו הירושה תלוי במחוז אליו הוגשה הבקשה זאת מאחר וישנם מחוזות עמוסים יותר (מחוז תל אביב למשל) ומחוזות עמוסים פחות (מחוז נצרת לדוגמא).

כמה עולה להוציא צו ירושה?

מחיר צו ירושה מורכב ממספר גורמים בניהם: שכ"ט עורך דין, אגרות ועוד.

שכר טרחה עורך דין צו ירושה יכול לנוע בין 1000-3000 ש"ח וזאת לצורך הגשת הבקשה אונליין בלבד. במקרים בהם הבקשה "מסתבכת" והתיק מועבר להתדיינות בביהמ"ש לענייני משפחה (במקרים שמעורבים קטינים, אפוטרופוס, סכסוך משפחתי ועוד), שכר טרחת עורך הדין יכול לעלות משמעותית.

מלבד עלות שכר טרחת עורך דין, אתם נדרשים גם לשלם אגרות. אגרת פתיחת בקשה בגובה של 428 ש"ח(נכון לשנת 2019) ואגרת פרסום ברשומות בגובה של 130 ש"ח.

הגשת בקשה אונליין

כפי שנזכר לעיל, כיום ניתן להגיש בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה אונליין באתר רשם הירושות. הגשת הבקשה אונליין מקצרת את משך זמן הטיפול כמו גם חוסכת לכם בעלות האגרות, שכן הגשת בקשה באופן ידני הינה בעלות של 503 ש"ח (נכון לשנת 2019) בעוד שהגשת אונליין היא בעלות של 428 ש"ח בלבד.

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים