איך מגישים תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות?

עו"ד רון הדר27 בספטמבר, 2018

איך מגישים תביעה בבית משפט לתביעות קטנותבבית המשפט לתביעות קטנות מתנהל הליך שונה מהליך תביעה סטנדרטי. המדובר בהליך "תביעה קטנה". המאפיין העיקרי של הליך זה הוא היותו הליך קצר ופשוט. תמיד מדובר בהליך אזרחי בו אדם מבקש סעד (בין אם כספי בין אם אחר) הקצוב לתקרת סכום מסוים. נכון לינואר 2018 תקרת הסכום עומדת על 33,500 ש"ח.

לצורך הגשת תביעה קטנה וניהול הליך בבית המשפט לתביעות קטנות, לא נדרש ידע משפטי או ייצוג של עורך דין.

אופן פתיחת ההליך

כאמור, כמו בכל הליך משפטי, תחילתו של ההליך מתבצעת ע"י הגשת כתב התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות. במקרים של תביעות קטנות כתב התביעה מאופיין לרוב בפשטותו, אורכו הקצר והיותו "קולע למטרה". לאחר גיבוש וניסוח כתב התביעה, יש להגישו לבית המשפט לתביעות קטנות ולמלא טופס הגשת תביעה בתביעות קטנות. התביעה תוגש לרוב לבית המשפט בו נמצא מקום מגוריו או עסקיו של הנתבע.  

לכתב התביעה יש לצרף ראיות, אסמכתאות, חשבוניות וקבלות עליהן מתבסס כתב התביעה וכן יש לשלם אגרה בגובה של 1% מסכום התביעה (סכום זה לא יפחת מ-50 ש"ח).

התחל בהגשת תביעה קטנה

ייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות

כאמור, לאור פשטותו של ההליך המשפטי בבית המשפט לתביעות קטנות, לא יכול אדם להיות מיוצג ע"י עורך דין או על ידי כל אדם אחר. יחד עם זאת, קיימים מספר חריגים לכלל זה.

מקרים בהם תותר הופעת עו"ד בבית המשפט לתביעות קטנות – 1. התובע או הנתבע הוא עורך דין. 2. בית המשפט התיר ייצוג על ידי עורך דין ונימק זאת (את הבקשה לייצוג ע"י עורך דין יש להגיש מראש).

מקרים בהם יותר ייצוג על ידי אדם שאינו עורך דין – כאמור, הכלל קובע כי אדם לא יוכל להיות מיוצג גם על ידי אדם אחר (גם אם הוא לא עורך דין). החריג לכלל זה הינו במקרים בהם ניתן ייפוי כוח לאותו אדם לייצג וייפוי כוח זה אושר ע"י ביהמ"ש.

הליכי ערעור בבית המשפט לתביעות קטנות

על החלטתו של בית המשפט לתביעות קטנות לא ניתן לערער אלא בזכות. כלומר, על מנת להגיש את הערעור לבית המשפט המחוזי ולקבל את אישורו של בית המשפט לקבל את הערעור. בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות תוגש לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים ממועד מתן פסק הדין.

איך מגישים תביעה קטנה באינטרנט?

כיום, ניתן להגיש תביעה קטנה אונליין. ניתן להגיש תביעה קטנה באופן מקוון באמצעות כרטיס חכם. יש להיכנס למערכת נט.המשפט, להזין את פרטי הכרטיס החכם, את פרטי כתב התביעה, את פרטי הצדדים, ראיות, אסמכתאות ועוד.

לאחר הגשת כתב התביעה אונליין, יהיה זכאי הנתבע להגיש כתב הגנה וזאת תוך 15 ימים ממועד קבלת כתב התביעה. במידה ולתבוע תהיינה השגות כאלה ואחרות מכתב ההגנה שהוגש ע"י הנתבע, יהיה רשאי התובע להגיש כתב תשובה לכתב ההגנה שהוגש ע"י הנתבע.

במסגרת השירותים אותם מעניקה Ettorney ללקוחותיה, ניתן בין היתר שירות של הגשת תביעות קטנות בבית המשפט לתביעות קטנות. השירות הוא בעצם שירות של הגשת תביעה קטנה באינטרנט, וזאת על מנת לחסוך לכם בזמן, עלויות ובירוקרטיה מיותרת ועל מנת שההליך יתבצע בצורה הטובה, המהירה והמקצועית ביותר. חשוב לציין – השירות אינו כולל בתוכו ייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות שכן הדבר בלתי אפשרי על פי תקנות בתי המשפט.

התחל בהגשת תביעה קטנה

אל תפספסו עדכונים והטבות

אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
הירשמו כעת

פוסטים דומים

עלות חתימה על תצהיר בפני עו"ד

עודכן בינואר 2020 אימות חתימה מעיד על אמינותו של מסמך מסוים. הוא נחתם על ידי עורך דין או נוטריון ויש לו תוקף משפטי בבית המשפט. האימות נדרש במקרים רבים שבהם יש צורך להוכיח את אמינותם של המסמכים או לחילופין מסמכים אשר מהווים הצהרה של עורך המסמך וחתימת עורך הדין או הנוטריון נועדה לוודא ולאמת שהוא מבין את תוכן ההצהרה שלו והמצהיר הוא אכן מי...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר19 בינואר, 2020

מדריך ייעוץ עורך דין אונליין

כאזרחים שומרי חוק, מרביתנו לא אוהבים להתעמק בעניינים משפטיים מורכבים, אך לפעמים אין לנו ברירה אלא לעשות זאת. לעתים יש צורך לאמת חתימה או להתייעץ בעניין צוואה שהותיר קרוב משפחה. לשם כך, אנו פונים לעורך דין מקצועי אשר מכיר את החוק ויודע להנחות את לקוחו שלב אחר שלב. בימינו, לא מוכרחים לקבוע פגישה פיזית עם עורך דין, ואפשר בהחלט לפנות לצורך ייעוץ עורך דין...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר14 בפברואר, 2020
דילוג לתוכן