עמוד הבית > בלוג > איך מגישים תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות?

איך מגישים תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות?

איך מגישים תביעה בבית משפט לתביעות קטנותבבית המשפט לתביעות קטנות מתנהל הליך שונה מהליך תביעה סטנדרטי. המדובר בהליך "תביעה קטנה". המאפיין העיקרי של הליך זה הוא היותו הליך קצר ופשוט. תמיד מדובר בהליך אזרחי בו אדם מבקש סעד (בין אם כספי בין אם אחר) הקצוב לתקרת סכום מסוים. נכון לינואר 2018 תקרת הסכום עומדת על 33,500 ש"ח.

לצורך הגשת תביעה קטנה וניהול הליך בבית המשפט לתביעות קטנות, לא נדרש ידע משפטי או ייצוג של עורך דין.

אופן פתיחת ההליך

כאמור, כמו בכל הליך משפטי, תחילתו של ההליך מתבצעת ע"י הגשת כתב התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות. במקרים של תביעות קטנות כתב התביעה מאופיין לרוב בפשטותו, אורכו הקצר והיותו "קולע למטרה". לאחר גיבוש וניסוח כתב התביעה, יש להגישו לבית המשפט לתביעות קטנות ולמלא טופס הגשת תביעה בתביעות קטנות. התביעה תוגש לרוב לבית המשפט בו נמצא מקום מגוריו או עסקיו של הנתבע.  

לכתב התביעה יש לצרף ראיות, אסמכתאות, חשבוניות וקבלות עליהן מתבסס כתב התביעה וכן יש לשלם אגרה בגובה של 1% מסכום התביעה (סכום זה לא יפחת מ-50 ש"ח).

ייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות

כאמור, לאור פשטותו של ההליך המשפטי בבית המשפט לתביעות קטנות, לא יכול אדם להיות מיוצג ע"י עורך דין או על ידי כל אדם אחר. יחד עם זאת, קיימים מספר חריגים לכלל זה.

מקרים בהם תותר הופעת עו"ד בבית המשפט לתביעות קטנות – 1. התובע או הנתבע הוא עורך דין. 2. בית המשפט התיר ייצוג על ידי עורך דין ונימק זאת (את הבקשה לייצוג ע"י עורך דין יש להגיש מראש).

מקרים בהם יותר ייצוג על ידי אדם שאינו עורך דין – כאמור, הכלל קובע כי אדם לא יוכל להיות מיוצג גם על ידי אדם אחר (גם אם הוא לא עורך דין). החריג לכלל זה הינו במקרים בהם ניתן ייפוי כוח לאותו אדם לייצג וייפוי כוח זה אושר ע"י ביהמ"ש.

הליכי ערעור בבית המשפט לתביעות קטנות

על החלטתו של בית המשפט לתביעות קטנות לא ניתן לערער אלא בזכות. כלומר, על מנת להגיש את הערעור לבית המשפט המחוזי ולקבל את אישורו של בית המשפט לקבל את הערעור. בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות תוגש לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים ממועד מתן פסק הדין.

איך מגישים תביעה קטנה באינטרנט?

כיום, ניתן להגיש תביעה קטנה אונליין. ניתן להגיש תביעה קטנה באופן מקוון באמצעות כרטיס חכם. יש להיכנס למערכת נט.המשפט, להזין את פרטי הכרטיס החכם, את פרטי כתב התביעה, את פרטי הצדדים, ראיות, אסמכתאות ועוד.

לאחר הגשת כתב התביעה אונליין, יהיה זכאי הנתבע להגיש כתב הגנה וזאת תוך 15 ימים ממועד קבלת כתב התביעה. במידה ולתבוע תהיינה השגות כאלה ואחרות מכתב ההגנה שהוגש ע"י הנתבע, יהיה רשאי התובע להגיש כתב תשובה לכתב ההגנה שהוגש ע"י הנתבע.

במסגרת השירותים אותם מעניקה Ettorney ללקוחותיה, ניתן בין היתר שירות של הגשת תביעות קטנות בבית המשפט לתביעות קטנות. השירות הוא בעצם שירות של הגשת תביעה קטנה באינטרנט, וזאת על מנת לחסוך לכם בזמן, עלויות ובירוקרטיה מיותרת ועל מנת שההליך יתבצע בצורה הטובה, המהירה והמקצועית ביותר. חשוב לציין – השירות אינו כולל בתוכו ייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות שכן הדבר בלתי אפשרי על פי תקנות בתי המשפט.

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים