בחירת רואה חשבון לפתיחת עוסק מורשה

עו"ד רון הדר19 ביולי, 2023

רואה חשבון לפתיחת עוסק מורשההקמתם עסק, אתם בתחילת דרככם, והבנתם כי אתם צריכים להפוך את הדבר ל"רשמי". כיום, קיימות מספר תצורות בהן אנשים יכולים להסדיר את פעילותם העסקית. בין הדרכים להסדרת פעילות עסקית ניתן לבצע: פתיחת עוסק פטור, פתיחת עוסק מורשה, רישום חברה בע"מ ועוד. במאמר זה נתרכז בהליך פתיחת עוסק מורשה, כיצד יש לבצע אותו ומי מבצע אותו.

מרבית האנשים שמקימים עסק, לרוב פותחים עוסק פטור. עוסק פטור היא צורת פעילות עסקית שניתן לפעול תחתיה, כל עוד מחזור ההכנסות השנתי של הבעלים לא עולה על תקרה של 100 אלף ש"ח. חשוב לציין – ישנם תחומי עסקים בהם גם אם ההכנסות מהעסק לא עולות על 100 אלף ש"ח, עדיין לא ניתן לפעול כעוסק פטור, אלא יש חובה לפעול כעוסק מורשה וזאת מכוח תחום הפעילות העסקית (למשל, עורכי דין).

לצורך פתיחת עוסק מורשה, תחילה יש לפתוח תיקים ברשויות השונות – מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. יש להגיש את הבקשה על גבי טופס פתיחת עוסק מורשה.

נשאלת השאלה – מי מבצע בפועל את פתיחת העוסק המורשה? נבהיר – אדם יכול בעצמו לפתוח עוסק מורשה ואין הכרח כי ייעזר בשירותיו של רו"ח. יחד עם זאת, אנו ממליצים להיעזר בשירותיו של רואה חשבון לעוסק מורשה וזאת מכיוון שמעבר להליך פתיחת התיקים ברשויות, עוסק מורשה חלה לגביו החובה לנהל תיקים ורשומות בעסק, להגיש דו"חות רבעוניים ושנתיים לרשויות המס ועוד.

רואה חשבון לעוסק מורשה – מדוע?

כפי שנזכר לעיל, עוסק מורשה ניתן לפתוח באופן עצמאי. כל שיש לעשות הוא לגשת ללשכות מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, לפתוח תיקים ולהמתין לקבלת תעודת עוסק מורשה. יחד עם זאת, מעבר לפתיחת התיקים, עוסק מורשה נדרש לדווח באופן קבוע לרשויות השונות בדבר הכנסותיו, הוצאותיו וכו'. לצורך זה, אנו ממליצים בחום לשכור שירותיו של רואה חשבון, שיפקח וינהל את כל הפעילות העסקית של העסק. בעידן האינטרנט בו אנו חיים, ניתן לבצע כיום הנהלת חשבונות לעוסק מורשה אונליין, וזאת תוך חיסכון בזמן ובירוקרטיה מצידכם, ומתן אפשרות להתרכז בניהול ופיתוח העסק עצמו.  

התחל בפתיחת עוסק מורשה

כיצד בוחרים רו"ח לצורך פתיחת עוסק מורשה והנהלת חשבונות?

לצורך זה ריכזנו עבורכם מספר טיפים ודברים חשובים שעליכם לשים לב אליהם בעת אתם בוחרים מי יטפל עבורכם בנושא.

המלצות – בצעו סקר שוק לפני שאתם בוחרים להתקשר בהסכם עם רואה חשבון כזה או אחר. חפשו המלצות באינטרנט, בקבוצות פייסבוק ובאתרים המאגדים רשימה ארוכה של עוסקים מורשים. כמו כן, התייעצו עם חברים וקולגות למקצוע, תשאלו אותם מי רואה החשבון שלהם, האם הם מרוצים ממנו, באילו תחומים הם נתקלו בקשיים ובאילו תחומים הם מרוצים. המלצות מאנשים מנוסים ובוודאי כאלה שאתם סומכים ומכירים, שוות זהב.

פגישה ראשונית – קיבלתם המלצות? יש לך רשימה של מספר רואי חשבון שרלוונטים עבורכם? מצויין. אל תתביישו לבקש לתאם עימם פגישה ראשונית. לשמוע עליהם, על ניסיונם, על התמחותם. אין כמו רושם ראשוני אישי. שתפו את רואה החשבון שלכם בעסק שלכם, מה אתם זקוקים לו במסגרת פעילותכם העסקית וכו'.

שאלות – אנו ממליצים שבמסגרת הפגישה שלכם עם רואה החשבון, תשאלו אותו שאלות. התשובות אותן יספק לכם רואה החשבון יכולות להעיד על המקצועיות שלו. ספרו לו על התחום בו אתם עתידים לפעול, תבררו האם יש לו ניסיון בתחום זה. למשל, ישנם רואי חשבון המתמחים בתחום המסעדנות. חשוב שרואה החשבון שלכם יבין ויכיר את המטריה בתחום הפעילות שלכם.

אופן ההתנהלות – בררו עם רואה החשבון כיצד העבודה מולו מתנהלת ומה מידת זמינותו. האם הוא זמין בטלפון, במייל או בוואטסאפ. כיצד מעבירים לו את החשבוניות, מי אוסף ושומר אותן, באיזו תדירות? אל תתביישו להביט מסביב ולראות את האופן בו מסודרים הקלסרים והמסמכים של שאר לקוחותיו של רואה החשבון. כפי שהוא נוהג בשאר לקוחותיו, כך הוא ינהג גם בכם.

כמה עולה הנהלת חשבונות לעוסק מורשה בשנת 2024?

במסגרת סקר שוק שערכנו, עלות פתיחת תיקים ברשויות עולה בסביבות ה-800 ש"ח. בנוסף לזה, עלות הנהלת חשבונות גובהה 200-400 ש"ח תלוי בגודל והיקף הפעילות העסקית. חשוב לציין כי קיים פער בין האם מדובר במשרד רו"ח גדול, בינוני או קטן. בנוסף להנהלת חשבונות השוטפת, יש להגיש דו"ח שנתי שעלותה 1200 ש"ח וכן במקרים מסוימים יש להגיש גם הצהרת הון.

אנחנו ב-Ettorney, יצרנו עבורכם חבילת שירותי פתיחת עוסק מורשה והנהלת חשבונות במחירים ללא תחרות. עלות פתיחת עוסק מורשה הינה 300 ש"ח + מע"מ, כאשר הנהלת חשבונות חודשית, עלותה 300 ש"ח + מע"מ, כאשר מחיר זה כולל הגשת דו"ח שנתי.

התחל בפתיחת עוסק מורשה

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  איתור עוסק מורשה לפי מספר באינטרנט

  עדכון אחרון: דצמבר 2019 בעולם האינטרנטי שלנו איתור עוסק מורשה מעולם לא היה פשוט יותר. האינטרנט מציג לפנינו מידע נרחב על בעלי עסקים, וניתן לקבל עליהם מידע משמעותי. אנשים רבים מחפשים דרך לאתר עוסק מורשה מסיבות שונות: אנשי עסקים העומדים לבצע עסקה עם חברה מסוימת או לקוחות שפונים לחברה לצורך קבלת שירותים. אלה וגם אלה מעוניינים לדעת שמדובר בעסק לגיטימי שלא ינסה לרמות אותם...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר09 בדצמבר, 2019

  טופס פתיחת עוסק מורשה

  להקים עסק זה להגשים חלום. אם מגיל צעיר אהבתם למתג דברים, ייתכן שבבגרותכם תגיעו לעבוד במשרד פרסום גדול. אבל אם אתם חושבים על עבודה עצמאית בתור פרילנסרים, יש עוד דרך להקמת העסק. כעת אתם צריכים לטפל בכל הניירת שמסביב הכוללת גם פתיחת עוסק מורשה. מיהו עוסק מורשה עוסק מוגדר כעוסק מורשה אם מחזור העסקאות שלו גבוה מ-100,000 שקלים (הסכום המדויק משתנה מעת לעת). אם...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר08 באפריל, 2020
  Skip to content