בחירת עורך דין פתיחת חברה – מה השיקולים המרכזיים?

עו"ד רון הדר15 באוקטובר, 2020

בחירת עורך דין פתיחת חברהמהי חברה?

חברה היא גוף או עסק שלו ישות משפטית משלו. כלומר גוף בעל חובות וזכויות שנפרדות מבעליה, גוף שיכול לבצע פעולות משפטיות וגם לתבוע ולהיתבע בבית המשפט. החברה פועלת על מנת להפיק רווח, ומטרתה המרכזית היא לנסות ולמקסם את סך הרווחים שלה לאורך חייה (אמצעות ביצוע פעולות עסקיות, כלכליות, חשבוניות ומשפטיות שונות).

כאמור, חברה היא ישות משפטית בפני עצמה, והיא מנותקת מבעליה. לכן בני אדם רבים יכולים להתאגד יחד כחברה, ולחלופין גם אדם בודד יכול להקים חברה בעצמו.

מהם היתרונות בהקמת חברה?

להקמת חברה יש כמה יתרונות על פני הקמת עסק בדרך אחרת (למשל בדרך של עוסק מורשה למשל):

 1. אישיות משפטית נפרדת ואחריות מוגבלת – אם החברה מגיעה למצב של חדלות פירעון (פשיטת רגל של חברה), הנושים שלה לא יכולים להיפרע מהנכסים הפרטיים של בעלי החברה, כי יש הפרדה בינם לבין החברה כישות משפטית. בנוסף, בזכות תכונת האחריות המוגבלת, החבות של כל אחד מבעלי המניות של החברה היא עד גובה השקעתו בה, ולא יותר. היתרונות האלה לא קיימים למשל לעוסק מורשה.
 2. תדמית ומוניטין – מרבית העסקים הגדולים והמשמעותיים בישראל ובעולם מאוגדים כחברות. עסק שהוא חברה נהנה פעמים רבות ממוניטין של עסק רציני ומהימן.
 3. שיקולי מס – תחת רמת הכנסה חודשית מסוימת (שניתן לחשב בהתאם לשיעורי המס הנדרשים), המס הכולל שהעסק יידרש לשלם כחברה נמוך יותר מזה שיידרש לשלם לו היה פועל למשל במתכונת של עוסק מורשה. 

התחל בפתיחת חברה

מדוע צריך עורך דין להקמת חברה?

הקמת חברה בע"מ דורשת ביצוע של כמה צעדים משפטיים, שמומלץ לעשות באמצעות עורך דין. עורך דין מסחרי ובפרט עורך דין להקמת חברה ידע להסדיר את כל הדברים החשובים בתחילת חייה של החברה, וימנע בעיות משפטיות שעלולות לצוץ מאוחר יותר.

על מנת להתאגד כחברה יש תחילה להירשם כחברה בע"מ אצל רשם החברות. הרישום כפוף לתנאים שונים החלים על בעלי המניות והדירקטורים של החברה החדשה. אם אלה עומדים בהם, יש להגיש טופס בקשה לרישום חברה וכן טופס הצהרת דירקטורים ראשונים. עורך הדין יוכל להסדיר עבורכם את הרישום ולוודא שבעלי המניות והדירקטורים עומדים בתנאים על פי הדין. חשוב לדעת שבעת הרישום יש לשלם אגרת פתיחת חברה

בנוסף לרישום אצל רשם החברות, במסגרת תהליך פתיחת חברה בע"מ יש צורך גם לנסח את תקנון החברה. התקנון הוא מסמך משפטי שמעגן את הכללים וההוראות הנוגעים לפעילות החברה ולהקמתה.

על מנת לנסח תקנון מומלץ להיעזר בעורך דין. זאת משום שמלבד כמה פרטים בסיסיים שחייבים להופיע בו (כמו שם החברה, מטרותיה, פרטים על הון המניות הרשום שלה ופרטים על הגבלת האחריות שלה), מומלץ לכלול בתקנון פרטים נוספים שיתוו את אופן ההתנהלות של החברה. כאן בדיוק יכול עורך הדין לסייע, כמי שמכיר את התחום מקרוב. וכך ניתן יהיה לכלול בתקנון בין השאר את החובות והזכויות של בעלי המניות בחברה וקווים מנחים לאופן שבו החברה תנוהל.

באופן כללי, פתיחת החברה היא לא השלב היחיד בדרך שבו יש צורך בעורך דין. חברות נעזרות בעורך דין באופן קבוע, כיוון שליווי משפטי לחברות הוא עניין נחוץ שרלוונטי לשגרה היום יומית של החברה. לרוב הפעולות שחברה מבצעת יש השלכה משפטית כלשהי, ולכן יש צורך בעורך דין זמין ומנוסה דרך קבע. 

בחירת עורך דין פתיחת חברה – למה צריך לשים לב?

כאמור, פתיחת חברה עם עורך דין היא דבר חשוב, וכך גם ליווי משפטי לאורך חייה של החברה. נשאלת השאלה איך בוחרים עורך דין פתיחת חברה ולמה צריך לשים לב? הנה כמה שיקולים מרכזיים וטיפים חשובים:

 • בחרו עורך דין שמכיר את התחום שבו החברה שלכם עוסקת: עולם עריכת הדין הוא רחב ומגוון. כדי לקבל את העצות הטובות והמהימנות ביותר, המבוססות על ניסיון והיכרות עם החומר, מומלץ לבחור עורך דין שמכיר את התחום שלכם מקרוב. כך למשל כיום ישנם עורכי דין שמתמחים בתחום ההייטק, כאשר גם בתוך תחום ההייטק מתמחים בין הענפים השונים (לדוגמא עורך דין שמתמחה בAI). 
 • חשבו מה מתאים לכם – משרד גדול או משרד בוטיק קטן: בנושא הזה אין שחור או לבן. אי אפשר לומר שגדול זה טוב וקטן זה רע או להפך. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו. במשרד בוטיק תקבלו יחס אישי וליווי צמוד, במשרד גדול תהנו ממוניטין של פירמה מנוסה כמו גם ממומחיות במגוון רחב של נושאים (לרוב במשרדי עורכי דין גדולים יש כמה מחלקות, שמתמחות בנושאים שונים. כך אם למשל עולה לפתע שאלה של נדל"ן, לעורך הדין שלכם יהיה עם מי להתייעץ). 
 • בדקו האם עורך הדין התנסה בהקמת חברות וליווי שלהן בעבר: מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה, שקיבל המלצות טובות מלקוחות קודמים. לפני שאתם שוכרים את שירותיו של עורך דין, בררו אודותיו והתייעצו עם לקוחות ששכרו את שירותיו.
 • הבינו מה היקף הפעילות של החברה שלכם: התאימו בין היקף הפעילות העסקית והמסחרית של החברה שאתם מקימים לבין היקף העבודה של עורך הדין שתשכרו.

התחל בפתיחת חברה

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  פרוצדורה של רישום חברה באינטרנט

  יש לכם חלום, אבל לא די בכך. אתם רוצים ליישם את החלום הזה בפועל, להוציא אותו לאויר העולם. זו יכולה להיות חברת מעצבים מרשימה, קונדיטוריה או הקמה של חברת סטארטאפ עם אפליקציה חדשנית. כך או כך, לפני שאתם יוצאים אל הדרך, עליכם לבצע רישום של החברה. רק כך תוכלו לצאת באמת אל הדרך המקצועית המחכה רק לכם. לא צריך לצאת מהבית בימינו איננו צריכים...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר26 בנובמבר, 2017

  5 טיפים לפתיחת חברה בע"מ

  חברה היא יישות משפטית נפרדת, אשר מהווה אגד של אנשים שהתאגדו לצורך מטרה אחת משותפת. מטרתה המרכזית של חברה היא לרוב השאת רווחים לבעלי מניותיה. חברה היא אחת מצורות ההתאגדות המרכזיות בתחום החברות, ולה יתרונות וחסרונות רבים לעומת שותפות. הרעיון העומד בבסיס המושג "חברה", הוא בעצם יצירת יישות משפטית לצורך פעילות עסקית (בין אם על ידי אדם אחד ובין אם על ידי כמה אנשים),...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר19 באוגוסט, 2018
  דילוג לתוכן