כיצד לבחור בנק לפתיחת חשבון בנק עסקי?

עו"ד רון הדר03 בדצמבר, 2020

כיצד לבחור בנק לפתיחת חשבון בנק עסקיאם הקמתם חברה או פתחתם עסק חדש ודאי שאלתם את עצמכם כיצד כדאי לנהל את הכסף: האם ההכנסות צריכות להיכנס לחשבון האישי שלכם? האם כדאי להפריד כך שההוצאות ישולמו מחשבון אחר? איך בוחרים בנק לפתיחת חשבון עסקי? אספנו עבורכם כל מה שצריך לדעת בנושא. 

מתי לפתוח חשבון בנק עסקי?

השאלה הראשונה שבעל עסק צריך לשאול את עצמו כאשר מדברים על חשבון בנק לעסק היא מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי? התשובה לשאלה הזו משתנה מעסק לעסק, בהתאם לצרכיו, אופיו, גודלו ומחזור הכנסותיו. 

לפתיחת חשבון בנק עסקי יש כמה יתרונות ברורים:

 • הפעילות העסקית והפעילות הפרטית מתנהלות בנפרד – הפרדה כזו מסייעת למעקב אחר המצב הכספי של העסק וניטור תזרים ההוצאות וההכנסות. בנוסף לכך, יכולה להיות לה השפעה בהיבטי מס: כידוע, ניתן לנכות הוצאות שהוצאו בייצור הכנסה מסכום ההכנסה החייבת במס. הפרדה פיזית בין הכספים תסייע באבחנה בין הוצאות עסקיות להוצאות פרטיות.
 • מתאים לעסקים עם פעילות מסחרית מאסיבית – עסקים שיהיו להם הרבה תנועות בחשבון, הרבה עסקאות של קנייה ומכירה, מומלץ שיעשו שימוש בחשבון בנק משלהם.
 • תשלום עמלות מופחת בהשקעות – עסקים שמתמקדים בניירות ערך והשקעה במניות ובבורסה עשויים להנות מעמלות נמוכות יותר בחשבון השקעות נפרד לעסק.
 • שירות מיוחד לחברות סטארטאפ – אם העסק הוא טכנולוגי או בעל מאפיינים של חברת הזנק, מומלץ לפתוח חשבון בנק עסקי. יש בנקים שמציעים כלים שיכולים לשמש חברות כאלה, לרבות הטבות בעסקאות בינלאומיות הכוללות מטבע חוץ.

מנגד יש גם מצבים שבהם פחות מומלץ לפתוח חשבון בנק עסקי, למשל כשבחשבון יש תנועות מעטות יחסית או שלא ברור מה יהיה גובה ההכנסות בעסק (רלוונטי הרבה פעמים לעסקים שנמצאים בתחילת דרכם). 

התחל בפתיחת חשבון בנק

כיצד לבחור בנק לעסק?

אם החלטתם לפתוח חשבון בנק לעסק שלכם, השאלה הבאה היא איך לבחור באיזה בנק לעשות זאת. בעלי עסקים רבים בוחרים לפתוח את החשבון העסקי בבנק שבו יש להם חשבון פרטי, על בסיס ההיכרות עם האנשים ועם התנהלות הבנק. אין בכך שום דבר פסול כמובן, אולם כאשר פותחים חשבון בנק לעסק מומלץ להקדיש קצת זמן, לערוך בדיקה ולשים לב לנקודות הבאות:

 • מה גובה העמלות? הקמתם את העסק שלכם כדי שיהיה רווחי ויכניס כסף. לכן אין סיבה לשלם תשלומים מיותרים לבנקים, וכדאי לחסוך איפה שניתן. תשלום עמלות עשוי להישמע מינורי יחסית, כי לרוב מדובר בשקלים בודדים, אולם ריבוי פעולות במסגרת חשבון הבנק העסקי עלול להפוך את התשלום הזה להוצאה של ממש. לכן לפני שאתם בוחרים בנק, עשו סקר שוק קצר. בדקו כמה עמלה ייקחו מכם בכל אחד מהבנקים ובגין איזו פעולה. זכרו שהבנקים מתחרים על הלקוחות. לכן אם בנק שהייתם מעוניינים לפתוח בו חשבון דורש עמלה גבוהה יותר מבנק אחר, אמרו לו שהבנק המתחרה בו מבקש עמלה פחותה ונסו 'להוריד' אותו במחיר.  בנוסף, זכרו לקבל את כל המידע ולהיות ביקורתיים. אם הובטח לכם שתשלום העמלות בשנה הראשונה יהיה נמוך במיוחד בדקו מה קורה בשנה השנייה. בחנו האם אפשר יהיה במידת הצורך לעבור בנק בקלות.
 • מי הגורם האנושי שתעבדו מולו? אף על פי שבשנים האחרונות הבנקאות הישראלית עברה מהפכת דיגיטציה של ממש, לגורמים האנושיים המקצועיים עדיין יש חשיבות. קשר טוב עם הבנקאי יכול לסייע לכם לאורך הדרך. לכן כאשר בוחרים היכן לפתוח חשבון בנק עסקי יש חשיבות גם לכימיה ולהרגשה הטובה שקיבלתם מהבנק. תמיד אפשר לקבוע פגישות התייעצות עם גורמים שונים בבנק כדי לנסות ו'לתפוס' את האווירה של המקום.
 • התאמה לסוג העסק שלכם – לבנקים שונים יש מסלולים עסקיים או התמחות בליווי עסקים מסוג מסוים (למשל חברות סטארט-אפ). בדקו האם בנק מסוים יכול להתאים לסוג העסק שלכם.

פתיחת חשבון בנק עסקי – מה חשוב לדעת?

על מנת לבצע פתיחת חשבון בנק לחברה יש לפנות לבנק שבחרתם ולמלא מסמכים לפתיחת חשבון בנק לבקשתו. לרוב יהיה מדובר על מסמכים כמו:

 • עותק של תקנון החברה שאומת על ידי עורך דין.
 • אישור שהתקבל מרואה חשבון או מעורך דין על זכויות בחברה.
 • פרטים אישיים ותעודות זהות של מי שיהיו מורשי חתימה בחשבון שנפתח.
 • אישור מעורך דין לצורך הנפקת כרטיס אשראי (אפשרי לאחר פתיחת חשבון בנק לחברה בע"מ).
 • פרוטוקול פתיחת חשבון בנק לחברה, לרבות פרוטוקולים של ביצוע עסקאות אינטרנטיות, החלטת דירקטוריון החברה על פתחת חשבון בנק לחברה.
 • דו"חות כספיים אם החברה כבר התחילה את פעילותה.

התחל בפתיחת חשבון בנק

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  פתיחת חשבון בנק עסקי לחברה – מה צריך לדעת

  החלטתם להקים עסק ולצאת לדרך חדשה? גיבשתם כבר רעיון מבריק אשר יכבוש את השוק? אם כן, כעת יש להתעסק עם לא מעט פרוצדורות שלפעמים מעיקות אך הכרחיות. כדאי לדעת איך להתמודד עם פרוצדורות אלה לצורך חסכון בזמן וכסף וגם למטרת הצלחת העסק בעתיד. אחת הפרוצדורות נמצאת בטווח בין פתיחת החברה שלכם אונליין לבין פתיחת תיקים ברשויות מע"מ ומס הכנסה – פתיחת חשבון בנק לחברה...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר30 בדצמבר, 2019

  מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי?

  מזל טוב! התחדשתם בעסק או בחברה שזה עתה הוקמה. לבעלי עסק חדשים יש לרוב לא מעט שאלות שעולות בדרך. אחת מהן היא האם כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי, ואם כן – מתי? בתוך סבך הבירוקרטיה שכרוך בהקמת עסק חדש חשוב להחליט איפה ואיך שומרים על הכסף שלנו. באופן כללי - מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי? התשובה הפשוטה היא שאין באמת תשובה אחת ברורה:...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר18 במרץ, 2020
  דילוג לתוכן