עמוד הבית > בלוג > כמה זמן לוקח צו קיום צוואה?

כמה זמן לוקח צו קיום צוואה?

כמה זמן לוקח צו קיום צוואהלפני שאדם הולך לעולמו הוא רוצה להיות סמוך ובטוח כי הוא יכול להוריש את רכושו לבני משפחתו ולקרוביו. משום כך, הוא מנסח מסמך צוואה בעזרתו של עורך דין. לאחר מותו של האיש מוציא עורך הדין צו קיום צוואה כדי ליישם את הצוואה הלכה למעשה. צוואה זו מוגשת באמצעות הליך בקשה לצו קיום צוואה אונליין עבור הרשם לענייני הירושה. ברגע שמתקבל האישור מטעם הרשם, יש לצו תוקף משפטי בדומה לתוקף של פסק דין. אישור צו קיום צוואה מאשר ליורשים של המנוח לתבוע את זכויותיהם ולקבל גישה לרכוש ולנכסים שמגיעים להם מתוקף אותה צוואה.

מחכים לרגע קיום הצו

מרגע פטירת המנוח ועד השלב שבו יוכלו היורשים לממש את קיום הצוואה יכולים לעבור כמה חודשים. אישור צו קיום צוואה הוא תהליך ארוך הנפרס על פני מספר חודשים. כמו כן, אם המתנגדים לצו הקיים מגישים ערעור על הצוואה, אישורה עלול להתארך. ככלל, ניתן להגיש ערעור כנגד צו קיום הצוואה בתוך 14 יום מפרסומה ברשומות או בעיתונות. אם אין עיכובים מיותרים, מגיש הרשם לענייני צוואות את הבקשה לאפוטרופוס הכללי אשר מאשר אותה ומעביר אותה לבית המשפט לדיני משפחה לאישור סופי ולהשלמת פרטים חסרים. בסופו של תהליך זה יכולים היורשים לממש את צוואתם.

בקשה לצו קיום צוואה אונליין

הקלק על הכפתור לפירוט עלות אגרות והסבר מעו"ד על ההליך

דברים שכדאי לדעת על הרשם לענייני ירושה

רשם לענייני ירושה, כשמו כן הוא, הוא גוף משפטי העוסק בענייני ירושות. לשכות הרשם פועלות בערים שונות ברחבי הארץ, אך כדי לקבל את השירות הטוב ביותר ולחסוך זמן יקר בהגשת הטפסים הרלוונטיים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני ירושות. לרשם הצוואות תפקידים שונים שכדאי להכיר:

  • אישורים בענייני צוואות – בחינת הירושות, אישור צווי קיום, בחינת הבקשות להתנגדות הצוואה ופרסום הצוואות בעיתונות וברשומות.
  • סמכויות הרשם – רשם הצוואות מוסמך לתקן טעויות שנפלו בתוך הצוואה, ביטול צו קיום צוואה בעקבות פסיקתו של בית המשפט או קביעת תאריך מותו של המוריש גם בהיעדר של תעודת פטירה.
  • מינוי הנהלה – באפשרותו של הרשם למנות מנהל עיזבון.

להגיש את צו קיום הצוואה

כדי להתחיל בתהליך הוצאת צו קיום הצוואה ולתבוע את הזכויות המגיעות כחוק, יש צורך למלא בדיוק רב טופסי רישום רבים. הטפסים צריכים לכלול את השם המלא של מגיש הבקשה, השם המלא של עורך הדין המייצג אותו, וכן את הפרטים של המוריש המנוח – תעודת זהות, כתובת המגורים האחרונה ותאריך פטירה. כמו כן, יש צורך למלא את הפרטים המלאים של כל היורשים המוזכרים בצוואה, כולל הקשר שלהם למנוח, ולצרף לטפסים העתקים של ההודעות שנשלחו לכל היורשים בנושא הגשת בקשת צו קיום צוואה לרשם. יש לציין אם מבין הזוכים לפי הצוואה אדם שנפטר לפני המוריש או אחריו כולל פירוט ואסמכתאות והאם יש זוכים שהסתלקו מהירושה.  נוסף על כך, יש לשלם אגרה עבור הבקשה, לצרף אותה אל הטפסים, כמו גם את תעודת הפטירה של המנוח, הצוואה המקורית וייפוי כוח מטעם עורך דין. רק לאחר שכל הטפסים וההעתקים הוגשו כהלכה, ניגש הרשם לטיפול בצוואה ויפרסם כעבור מספר חודשים את הצו בעיתונות.

בקשה לצו קיום צוואה אונליין

הקלק על הכפתור לפירוט עלות אגרות והסבר מעו"ד על ההליך

מגישים את צו קיום הצוואה דרך האינטרנט

צו קיום צוואה מקוון הוא שירות הניתן לאזרחים ונועד להקל עליהם בהגשת הבקשה לרשם הירושות. שירות זה נגיש ונוח יותר. הוא חוסך זמן בהתרוצצויות בין עורכי דין ומשרדים שונים, מקצר את זמני הטיפול בבקשה ומאפשר לאזרח לעקוב אחר הבקשה באופן תמידי. עם זאת, ניתן להגיש בקשה מקוונת לבקשה לצו קיום צוואה רק במקרים האלה:

  • הצוואה המקורית צריכה להיות מצויה בידי המבקש צו קיום צוואה.
  • ברשות מבקש הצוואה נמצא העתק הצוואה, ואילו מקור הצוואה מצוי בידי רשם הצוואות.
  • ההעתק של הצוואה נמצא ברשותו של המבקש, ואת הוכחת הצוואה על העתק זה התיר בית הדין לענייני משפחה.
עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים