כמה עולה לערוך צוואה הדדית וצוואת יחיד?

עו"ד רון הדר01 ביוני, 2020

כמה עולה לערוך צוואה הדדית וצוואת יחידמהי צוואה ולמה חשוב לערוך אותה?

צוואה היא מסמך משפטי שתוכנו נכנס לתוקף לאחר מותו של האדם המצווה. לרוב מופיעות בצוואה הוראות בדבר חלוקת ממונו ונכסיו של המנוח. ככלל, אין חובה חוקית לערוך צוואה, ואדם יכול לבחור האם לנסח מסמך שכזה או לא. בכל זאת רבים נוטים לערוך צוואה כיוון שבהיעדרה רכושו של המנוח מתחלק לפי לשון החוק ולא לפי רצונו הסובייקטיבי של הנפטר.

אילו סוגי צוואות קיימים לפי החוק הישראלי?

לפני שעונים על השאלה כמה עולה להכין צוואה חשוב לדעת שהחוק המסדיר את ההוראות השונות הנוגעות לצוואות, ירושות ועיזבונות שנותרים לאחר מותו של אדם הוא חוק הירושה. בחוק מופיעים סוגים שונים של צוואות:

צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית?

סעיף 8א לחוק הירושה קובע שבני זוג (או שני צדדים אחרים) רשאים לערוך צוואות מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר – זוהי הצוואה ההדדית. כלומר מדובר בצוואות שיש בהן קשר, והן מסתמכות האחת על השנייה.

נוסח צוואה הדדית עשוי לכלול הוראות שונות, הנוגעות לירושה שקיבל בן הזוג שנותר בחיים. כך למשל שימוש בכספי העיזבון לצרכים מסוימים או הטלת מגבלות על שימוש בנכסים.

התחל בעריכת צוואה עצמאית

ביטול צוואה הדדית

את הצוואה ההדדית אפשר לבטל רק בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:

 • אם בני הזוג שערכו את הצוואה עודם בחיים, יש להודיע לבן הזוג השני על ביטול הצוואה באמצעות הודעה בכתב. לאחר מתן הודעה כזו שתי הצוואות ההדדיות מתבטלות.
 • אם אחד מבני הזוג נפטר ועיזבונו טרם חולק – בן הזוג היורש יידרש לוותר על חלקו בעיזבון כדי לבטל את הצוואה ההדדית.
 • אם עיזבון המנוח כבר חולק – בן הזוג היורש יצטרך להחזיר את מה שקיבל כחלק מהעיזבון. 

צוואה החתומה בעדים

מהי צוואה בעדים?

לפי ס' 20 לחוק הירושה, זוהי צוואה כתובה שנערכת בפני שני עדים, אחרי שהמצווה הצהיר בפניהם שזוהי צוואתו. עריכת צוואה בעדים כוללת אישור של העדים בחתימה פיזית על הצוואה שהמצווה אכן הצהיר בפניהם את שכתוב בה. אין הכרח שעורך דין ינכח במעמד זה.

מה חייב להתקיים כדי שצוואה תחשב לצוואה בעדים?

 •  הצוואה חייבת להיות כתובה
 • בצוואה כתוב מתי נערכה
 • המצווה והעדים צריכים להיות חתומים על המסמך

התחל בעריכת צוואה עצמאית

צוואה בעל פה

מהי צוואה בעל פה?

צוואה שנאמרת על ידי אדם גוסס, או שמאמין שהוא עומד בפני מוות (למשל נמצא בקרב, במטוס שמתרסק וכו'), ואין לו דרך אחרת לקיים צוואה אלא באמירת הדברים. תוכן הצוואה שבעל פה צריך להיאמר בפני שני עדים. 

עריכת צוואה בעל פה כן דורשת תיעוד כתוב מסוים – העדים יידרשו לכתוב את הדברים שנאמרו להם כמה שיותר מהר בזיכרון דברים. 

צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד, כשמה כן היא, צוואה שהמצווה כותב בכתב ידו. עריכת צוואה בכתב יד לא דורשת עלויות או הכנה מיוחדת (כמו עדים למשל), ובאופן עקרוני כל אדם יכול לערוך צוואה שכזו.

מתי מסמך ייחשב כצוואה בכתב יד?

 • כלל המסמך כתוב בכתב ידו של המצווה.
 • הצוואה כתובה בכתב יד בלבד. צוואה שהודפסה או הוקלדה במחשב לא נחשבת לצוואה בכתב יד.
 • הצוואה תכלול את תאריך עריכתה. 
 • המצווה חתם על הצוואה.

לא פעם, המצווה לא ממלא את כל הכללים הנזכרים לעיל. במקרים כאלה בית המשפט יראה לנגד עיניו את רצון המת, וינסה למלא את הצוואה עד כמה שניתן גם אם התנאים האמורים לא מולאו (בכפוף לכך שהצוואה מבטאת את רצון המת באופן ברור).

עריכת צוואה בפני רשות

צוואה מסוג זה נאמרת על ידי המצווה לגורם רשותי או מוגשת לו בכתב. מי שנחשבים לנציג רשות הם שופטים (בית משפט רגיל או בבית דין דתי), רשם בבית המשפט, הרשם לענייני ירושה ונוטריון. 

מתי צוואה תחשב לצוואה בפני רשות?

 • כאשר הוצהרה בעל פה בפני נציג הרשות, ונציג הרשות רשם אותה וחזר עליה בפני המצווה
 • המצווה מצהיר שמדובר בצוואה שלו
 • התקבל אישור מנציג הרשות שהצוואה נרשמה

מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית?

מרבית סוגי הצוואות שנזכרים למעלה רלוונטיים לאדם בודד, כלומר הם צוואתו של אדם יחיד באופן פרטני, צוואה הדדית לעומת זאת קושרת קשר בין צוואות של שני אנשים. 

מחיר עריכת צוואה

כאשר ניגשים למלאכת עריכת הצוואה עולות שאלות שונות כמו באיזה אופן הצוואה תנוסח, כמה עולה לערוך צוואה הדדית או צוואת יחיד, באילו מהדרכים המוצעות בחוק כדאי לנקוט ועוד. 

מחיר עריכת צוואה עצמאית בסיסית, שניתן לנסח אונליין ובכך להימנע ממחלוקות משפטיות בעתיד הוא 599 שקלים. עריכת צוואה אונליין עם ליווי מלא של עורך דין מומחה, לרבות זימון עדים ומתן הנחיות מסודרות לאופן הפקדת הצוואה בידי הרשם לענייני ירושה עולה 1200 שקלים. מחירה של עריכת צוואה הדדית עומד על 1700 שקלים. 

ראוי לציין כי ניתן לנסח צוואה גם באופן עצמאי ללא ליווי מקצועי של עורך דין, אולם במידה ויהיה פגם באופן עריכת הצוואה קשה יהיה להגן עליה משפטית בהמשך.

התחל בעריכת צוואה עצמאית

אל תפספסו עדכונים והטבות

אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
הירשמו כעת

פוסטים דומים

כתיבת צוואה עצמאית בזמן קורונה: איך לצמצם מאבקים?

מגפת הקורונה גרמה לכולנו לחוש לחץ ואי וודאות לאור ההתפשטות המדאיגה של המחלה. מבוגרים, זקנים וכן אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון, מבקשים בימים אלה 'להיות בצד הבטוח' ולערוך צוואה כדין. אז איך אפשר לכתוב צוואה בימי הקורונה, כאשר אי אפשר להיפגש עם עורך דין או נוטריון? איגדנו עבורכם כל מה שכדאי לדעת. כתיבת צוואה ללא עורך דין החוק בישראל מאפשר כתיבת צוואה עצמאית, כלומר כתיבת...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר13 באפריל, 2020

צוואה בפני עורך דין – כל מה שחייבת לכלול הצוואה

מהי צוואה? צוואה היא מסמך משפטי, שתפקידו להסדיר את האופן שבו יחולק עזבוונו של אדם לאחר מותו. בצוואתו יכול אדם לחלק את רכושו כראות עיניו, ללא מגבלה (כל עוד אינם מנוגדים לחוק כמובן). למרות זאת, מפאת חשיבותו המכרעת של מסמך זה רצוי להיוועץ בעו"ד לענייני צוואות. החוק הקובע את ההוראות בנוגע לצוואות, ירושות ועזבונות שנותרו לאחר מותו של אדם הוא חוק הירושה. בחוק מופיעים...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר12 במרץ, 2020
דילוג לתוכן