עמוד הבית > בלוג > כמה עולה לרשום סימן מסחרי?

כמה עולה לרשום סימן מסחרי?

סימן מסחריכל בעל עסק מעוניין לשמור על זכויות היוצרים שלו, ולכן הוא משתמש בסימן מסחר כדי להגן על מוצריו. סימן מסחר הוא סימן שבו משתמש בעל העסק כדי לסמן את המוצרים והשירותים שאותם הוא מייצר. הסימן המסחרי יכול להתבטא בציור, איור, כיתוב או שילוב של כמה אלמנטים יחד. קיימים סימנים הרשומים כחוק ולצדם יופיע הסימן הזה – ® (R מלשון Registered). זהו סימן המסייע ללקוחות לזהות את החברה שממנה הם קונים את המוצר, ולמנוע בלבול בינה לבין חברה אחרת. ליד סימנים בלתי רשומים יופיע הסימן TM (Trade Mark).

מהו תהליך הרישום

רישום סימן מסחר כולל כמה שלבים. ראשית, יש צורך להגיש טופסי בקשה עבור הרישום. אם קיימים כמה סימנים מסחריים שעליהם מעוניין בעל העסק להגן, יש צורך להגיש בקשה עבור כל סימן בנפרד. הטופס צריך לכלול פירוט מלא של כל סוגי הסחורות והשירותים שמספק העסק. בזמן הגשת הבקשה יש צורך לשלם את האגרה בסכום אשר נקבע לה נכון לאותה השנה. בשלב השני הבקשה עוברת בדיקה על ידי גורמים במשרד המשפטים כדי לוודא שהסימן המסחרי פנוי לרישום, לא מועתק ומקורי. בדיקה שגרתית עורכת עד כ-3 חודשים, ולאחר מכן מתקבל האישור הסופי אשר תקף ל-10 שנים. בתום מרווח זמן זה, יש צורך להגיש את הבקשה ל-10 שנים נוספות. נוסף על כך, היום ניתן לבצע רישום סימן מסחר אונליין, באמצעות מילוי טפסים ושליחתם באופן מקוון לאחת החברות העוסקות בתחום. נותר רק לברר כמה עולה לרשום סימן מסחר.

כמה זה עולה?

כל כמה שנים מתבצעים שינויים לגבי תשלומי האגרה. נכון להיום, עלות אגרת רישום סימן מסחר עבור מוצר אחד או סיווג שירותים אחד עומדת על 1,601 שקלים, ואם בעל העסק מעוניין לרשום מוצר נוסף או סיווג נוסף, העלות היא 1,203 שקלים. עם זאת, עבור כל סוג מוצר או סוג טובין שמעוניינים לרשום, יש צורך להגיש בקשה נפרדת ולשלם בנפרד. כך שבעל עסק המעוניין לרשום כשבעה מוצרים, מגיע בקלות לסכום שמעל 11 אלף שקלים. היבט נוסף בבקשת הבקשה הוא עלות שכר טרחה של איש המקצוע העורך את הבקשה. עלות זו יכולה להגיע לאלפי שקלים, עם Ettorney תוכלו לבצע את הפרוצדורה של רישום סימן מסחר אונליין ב-1,399 ₪ בלבד ולקבל אישור מרשם סימני המסחר תוך 3 ימי עסקים. כמו כן, במקרים מסוימים מעוניין בעל העסק בזירוז הטיפול בבקשה שלו. טיפול מזורז יותר עשוי להוסיף עוד הוצאות של אגרת רישום מהיר כ-751 שקלים.

לפעמים הבקשה לא מתקבלת

לעתים מגלה בעל העסק שגם לאחר שהוא מילא את הטפסים הדרושים עבור סימן מסחר שלו ושילם אגרת רישום סימן מסחר, הבקשה שלו לא התקבלה. אחת הבעיות המרכזיות העולות בבקשה לרישום היא הדמיון בין סימן מסחרי זה או אחר. צוות העובדים במשרד המשפטים עשויים לגלות דמיון כלשהו בין הסימן המסחרי של מבקש הבקשה לבין סימן רשום אחר קיים. כאשר הבקשה נדחית מספק משרד המשפטים את האפשרות להגיש בקשה עבור סימן אחר. במקרים מסוימים ירצה בעל העסק לערער על החלטת משרד המשפטים ולשכור עורך דין אשר יוכל להגן עליו בעת הצורך. במקרה זה עלות רישום סימן מסחר עשויה לעלות אף יותר, שכן יש צורך לשלם גם לעורך הדין עבור טיפול בהתנגדויות השונות של בעלי סימני מסחר אחרים ושל רשם סימני המסחר הממשלתי.

להקדים תרופה למכה

כדי להימנע ממצבים בלתי נעימים של דחיית בקשת רישום סימן מסחר בגלל דמיון רב בין שני סימנים, ניתן לבדוק היטב אם הסימן שבעל העסק מחפש אינו קיים בארץ או בעולם וגם אם קיים משהו דומה לדעת איך לרשום את סימן המסחר באיזה סיווג ותיאור על מנת להגן עליו אל מול מתחרים. מומלץ לפנות לחברה מומחית בתחום הבודקת אם לא קיים סימן מסחרי דומה מעבר לאוקיינוס. בדיקה זו יכולה לחסוך טרטורים, ולספק הליך פשוט יותר אל מול הרשם. עם Ettorney תקבלו דו"ח מפורט על ידי עו"ד ברישום סימן המסחר שלכם שיכוון אתכם לרישום הסימן בסיווג הטוב ביותר על מנת לחסוך עיקובים ותקלות מיותרות. וניתן לכם את השקט להתעסק באמת במה שחשוב– בניית העסק שלכם.

seatchtrademark

rishumtrademark

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים