מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי?

עו"ד רון הדר18 במרץ, 2020

מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקימזל טוב! התחדשתם בעסק או בחברה שזה עתה הוקמה. לבעלי עסק חדשים יש לרוב לא מעט שאלות שעולות בדרך. אחת מהן היא האם כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי, ואם כן – מתי? בתוך סבך הבירוקרטיה שכרוך בהקמת עסק חדש חשוב להחליט איפה ואיך שומרים על הכסף שלנו.

באופן כללי – מתי כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי?

התשובה הפשוטה היא שאין באמת תשובה אחת ברורה: לכל עסק יש את הצרכים שלו, את מחזור העסקים שלו והמאפיינים הייחודיים לו. במדריך זה נעשה עבורכם סדר, ונסקור את היתרונות והחסרונות הגלומים בכל אחת מהאפשרויות. אנו ממליצים לקרוא את הדברים בשים לב לסוג העסק שלכם ולמטרותיו (האם מדובר בחברת סטארט-אפ? האם בעסק קטן שתנהלו מהבית או שמא בחברה שתעסוק בענייני השקעות, ניירות ערך ופקדונות?)

מה הם היתרונות בפתיחת חשבון בנק עסקי?

הפרדה בין פעילות פרטית לפעילות עסקית

ככלל, יש יתרונות להפרדה בין הפעילות האישית, הפרטית והיומיומית לבין הפעילות של העסק (מכירות, הכנסות, הוצאות וכו'). לרוב ההפרדה הזו חשובה מבחינת היבטי מיסוי – כך למשל הוצאות שהוצאו בייצור הכנסה לעסק מותרות בניכיון בעת חישוב ההכנסה החייבת במס, לעומת הוצאות פרטיות שאינן מותרות בניכוי. הפרדת החשבונות עשויה לסייע במעקב אחר הכספים, ניטורם ודיווח עליהם לרשויות.

פתיחת חשבון בנק לחברה בע"מ – עסק עם פעילות ענפה

כאשר נדרשים לשאלה האם יש צורך בפתיחת חשבון בנק לחברה או לכל עסק אחר יש לקחת בחשבון את הפעילות העסקית הצפויה של העסק ואת מחזור הכנסותיו הצפוי. עסק שיאופיין בריבוי אמצעי תשלום וכן בתנועות מרובות בחשבון (כלומר ריבוי תנועות קנייה ומכירה) – עדיף שיסתייע בחשבון בנק ייעודי לו.

התאמות מיוחדות לחברות סטארט-אפ 

לחלק מהבנקים יש כלים שיכולים לספק שירות טכנולוגי מהיר לחברות סטארט-אפ. כך ביצוע הפעולות בחשבון נעשה מרחוק בזריזות ובאופן מקוון. חלק מהבנקים אף נותנים הטבות או הקלות בכל הנוגע לעסקאות בינלאומיות שמערבות מטבע חוץ (ולכן רלוונטיות לסטארט-אפים, שנמצאים בקשרי מסחר עם מדינות שונות בעולם). במקרה כזה רצוי לפתוח חשבון נפרד לחברה.

משקיעים? הפרידו חשבונות!

בעבור עסקים שעניינם הוא השקעה בבורסה ובניירות ערך כדאי לפתוח חשבון השקעה ייעודי. מלבד ריכוז של כלל פעילות ההשקעה במקום אחד, היתרון המרכזי הוא שניהול חשבון שכזה הוא שונה מבחינת עמלות (לא פעם חשבון זה נהנה מעמלות עובר ושב מופחתות).  

פתיחת חשבון בנק עסקי לעוסק מורשה

ישנם בנקים שגובים עמלות גבוהות יותר על חשבונות עסקיים. אם החשבון האישי שלכם משמש אתכם גם לחשבון העסקי, ייתכן ועדיף להפריד בין החשבונות כדי לא לשלם עמלות גבוהות.

בכל הנוגע לעסק, אפשר ורצוי לפתוח דף חדש באמצעות חשבון בנק נפרד, אפילו בסניף או בבנק אחר.

מתי בכל זאת לא כדאי לפתוח חשבון בנק עסקי ועדיף להישאר עם חשבון הבנק הקיים?

תנועות מועטות בחשבון או אי וודאות בנוגע להכנסות 

 במצב שבו עוד לא ברור מה יהיו היקפי ההכנסות בעסק, כדאי, לפחות בהתחלה, לנהל את העסק באמצעות חשבון בנק יחיד. בהמשך, עם התפתחות העסק, אפשר תמיד לפתוח חשבון בנק נוסף.

התחל בפתיחת חשבון בנק

פרוטוקול חברה פתיחת חשבון בנק

כאשר מבקשים לפתוח חשבון בנק לחברה יש לצרף מספר מסמכים, שרובם נדרשים אימות של עורך דין או רואה חשבון. הכוונה היא למסמכים כמו:

  • עותק של תקנון החברה – בגרסת העתק נאמן למקור
  • תעודת ההתאגדות של החברה – בגרסת העתק נאמן למקור
  • פרוטוקול החלטות החברה -לפתיחת חשבון ובנק ומורשי החתימה בחשבון
  • אישור עורך דין להתאגדותה של החברה
  • דו"ח רשם החברות עדכני שהונפק על ידי רשם החברות
  • ועוד…

פתיחת חשבון בנק אונליין

כיום ניתן לפתוח חשבון בנק באופן מקוון, בכל סניף שהוא. השירות כולל אף את הכנת כל המסמכים הרלוונטיים, לאחר אישור עורך דין מומחה בתחום. פתיחת חשבון בדרך זו אינה יקרה, וחוסכת זמן רב ובירוקרטיה. 

התחל בפתיחת חשבון בנק

אל תפספסו עדכונים והטבות

אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
הירשמו כעת

פוסטים דומים

איך לפתוח תיק עוסק מורשה במס הכנסה ואיזה טופס צריך?

החלטתם לפתוח עסק עצמאי? בשעה טובה! רגע לפני שאתם מגשימים את החלום באופן, איגדנו עבורכם כל מה שצריך לדעת על פתיחת תיק עוסק מורשה: איך לפתוח תיק במס הכנסה, במע"מ ובביטוח הלאומי.  ראשית, מיהו עוסק מורשה? בקצרה, עוסק מורשה הוא מי שהחליט להיות עצמאי ולבצע פעילות עסקית (כמו מכירות או מתן שירותים), ונרשם ברשויות המס.  עוסק מורשה מחויב להוציא ללקוחות שלו חשבוניות מס על...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר28 ביולי, 2020

כיצד מבצעים הפקת נסח חברה באופן מקוון?

מהו השירות של הפקת נסח חברה? זהו שירות המוצע על ידי משרד המשפטים ומאפשר לכל אדם לעיין במסמך המכונה נסח חברה. מסמך זה מכיל פרטים משפטיים על חברה שרשומה אצל רשם החברות. השירות כרוך בתשלום.  מה כולל נסח חברה? פרטים כללים על החברה  סוג החברה – למשל האם החברה היא חברה ציבורית או חברה פרטית כתובת החברה מטרת החברה – כפי שהוגדרה כאשר החברה...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר24 ביולי, 2020
דילוג לתוכן