מה‌ ‌הוא‌ ‌שכר‌ ‌טרחת‌ ‌עורך‌ ‌דין‌ ‌במכירת‌ ‌דירה?‌

עו"ד רון הדר26 במרץ, 2020

מה‌ ‌הוא‌ ‌שכר‌ ‌טרחת‌ ‌עורך‌ ‌דין‌ ‌במכירת‌ ‌דירה?‌כולנו יודעים – קניית דירה היא עניין רציני: בתהליך יש לא מעט שלבים, החל מרגע ההחלטה ועד לרגע קבלת המפתחות לבית החדש. אולם, לאחר שמקבלים החלטות חשובות כמו היכן רוצים לגור וכמה חדרים יהיו בבית המיועד, ישנם דברים מהותיים נוספים שיש להתעסק בהם – חוזה מכר מול הקבלן, עריכת זכרון דברים, הבטחת התשלום על ידי העמדת הבטוחות ועוד שלל מסמכי עסקה לאחת העסקאות החשובות שעושה אדם בחייו.

בשל החשיבות שברכישת דירה וכן בגלל ריבוי ההחלטות המשפטיות שנלוות לקנייה או למכירה, רצוי להסתייע בשירותיו של עורך דין מומחה במקרקעין. הוא יוכל לוודא ביצוע כלל ההיבטים החוזיים והתשלומים, אבל נשאלת השאלה כמה משלמים לעו"ד ברכישת דירה?

ראשית, כדאי להפריד בין שני תרחישי קנייה שונים: דירה יד שנייה ודירה מקבלן.

התחל בעריכת הסכם מכירת דירה אונליין

רכישה ומכירה של דירה יד שנייה

בעת רכישת דירה יד שנייה, נהוג שלכל צד יש עורך דין המייצג אותו. תפקידם של עורכי דין אלה הוא לנהל את המו"מ (שעוסק לרוב בסכום העסקה, המצב שבו תישאר הדירה עם עזיבת המוכרים ועוד), ולוודא שלצדדים יש בטוחות שונים בעת הרכישה (למשל: ערבות בנקאית, הערת אזהרה, בדיקה של מצבו הכלכלי של הקונה בטרם החתימה). בנוסף לכך, עורכי הדין עורכים את הסכם המכר בין הקונים למוכרים, שמתגבש לכדי החוזה שעליו הצדדים יחתמו בסופו של דבר רק לאחר מספר טיוטות. מלבד אלה, עורך הדין אחראי גם להיבט המיסויי: הוא זה שידווח לרשויות המס על קרות העסקה וינהל את העברת הכספים מהקונה למוכר.

רכישת דירה מקבלן

אופציה נוספת לרכישת דירה היא קניית דירה חדשה מקבלן. חשוב לדעת שקיימים הבדלים בתהליך של רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה:

  • זהות הצדדים: אם ברכישת דירה יד שנייה מדובר בשני צדדים שאינם 'מתוחכמים', אלא אנשים מן היישוב שמוכרים את דירתם, הרי שכאן מדובר במו"מ מול החברה הקבלנית. כלומר גוף מיודע שעורך הסכמי מכר באופן קבוע.
  • אופי הסכם המכר: מפאת הניסיון של החברה הקבלנית, החוזה בין הרוכש לבין החברה מנוסח לרוב על ידי החברה ומהווה הסכם מסגרת. פעמים רבות החוזה מוטה משמעותית לטובת הקבלן, ורוכש שאינו בקיא בתחום עלול להפסיד כסף ותנאים טובים כיוון שאינו מתמצא בחוזה. לכן במקרה זה יש חשיבות עליונה לייצוג על ידי עורך דין.
  • שכר טרחה עו"ד מכירת דירה: במשך שנים נהגו החברות הקבלניות לכלול בתוך התשלום שהן דרושות מהקונה גם את תשלום שכר הטרחה לעורך הדין של החברה הקבלנית. לפני כ6 שנים עברו תקנות המגבילות את החיוב הזה ל5000 ₪ לדירה או לחצי אחוז ממחיר הדירה, לפי הנמוך מהשניים. על עלות עורך דין קניית דירה אין מגבלה דומה.

התחל בעריכת הסכם מכירת דירה אונליין

איך נקבע שכר טרחת עורך דין מקרקעין?

כאשר מדברים על רכישת דירה יד שנייה, ישנה המלצה המופיעה בכללי לשכת עורכי הדין (התעריף המינימלי המומלץ) תש"ס-2000, שם ממליצים על שכר טרחה שנע בין 0.5% מסכום העסקה + מע"מ לבין 1.5% מסכום העסקה+ מע"מ. 

אולם, גם באשר לרכישה יד שנייה וגם באשר לרכישה מקבלן, חשוב להבין שאין חוק קבוע בעניין זה: עורך הדין רשאי לגבות כל סכום שהוא, כאשר פעמים רבות הסכום הזה נגזר מאופי העסקה. כלומר, אם מדובר בעסקה שדורשת עבודה מרובה, וכוללת יצירת חוזה מסובך או החלפה מאסיבית של טיוטות או ענייני מס (כמו למשל הפחתת מס שבח, ניהול חשבון נאמנות, דירה שהועברה במתנה או בירושה), מובן שעורך הדין יגבה סכום גבוה יותר.

באופן כללי, כדאי לשים לב שלא פעם שכר טרחת עורך דין מכירת דירה נגזר מהשווי הסופי של העסקה (באחוזים). כלומר – אם עורך הדין עבד קשה בניהול המו"מ בשביל להשיא את ערכה של הדירה בעבור המוכרים (או להפך, להורידו בעבור הקונים), השקעתו זו תתבטא באחוז מתוך העסקה שיגבה בסופו של דבר.

עריכת הסכם מכירת דירה אונליין

חשיבותו של מומחה נדל"ן בתהליך רכישת דירה או מכירתה היא ברורה, אולם כיום ישנה אפשרות לערוך את התהליך ולקבל ייעוץ גם באופן דיגיטלי: ניתן לערוך הסכם מכירת דירה אונליין, שיגן עליכם כמוכרים או כקונים של דירה חדשה. התהליך מתבצע תוך ליווי צמוד של עורך דין מומחה בתחומי עסקאות מכר ותחום הנדל"ן.

אל תפספסו עדכונים והטבות

אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
הירשמו כעת

פוסטים דומים

מהו תקנון בית משותף? ההסכם שמסדיר את היחסים בין דיירי הבניין

לפני שחותמים על הסכם מכר דירה יש לא מעט דברים לדאוג להם: לוודא שסביבת המגורים נעימה לכם, שהדירה מתאימה לצרכים שלכם, שמחיר הדירה תואם את גודל המשכנתא שתקבלו מהבנק, שעורך הדין ייצג את האינטרסים שלכם בעסקת המכירה ועוד ועוד. כאשר עוברים לבית משותף לרשימה המכובדת הזו נוסף עוד עניין שצריך להכיר – עיון בתקנון הבית המשותף, המסמך שמעגן הוראות וכללים שונים הנוגעים להתנהלות הבניין...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר22 בספטמבר, 2020

מי זכאי להקלות בפטור ממס רכישה ב2020

מה זה מס רכישה? מס רכישה הוא מס שמטילה המדינה על אדם שרוכש זכות כלשהי במקרקעין, כאשר לרוב המונח מתייחס למי שקנה דירה והפך לבעליה.  שיעורו של מס הרכישה נקבע בהתאם לאופי העסקה, אופיו של הרוכש וטיב אחזקותיו. כך למשל יש הבדל בין שיעורי המס שיוטלו על בעלים של דירה אחת לעומת מס רכישה על דירה נוספת שיוטל על בעלים של שתי דירות ויותר....

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר12 בספטמבר, 2020
דילוג לתוכן