איך פותחים עוסק מורשה?

עו"ד רון הדר15 במרץ, 2020

איך פותחים עוסק מורשהאנשים שהחליטו להיות עצמאים יודעים שהדרך לשם פשוטה מאוד מבחינת רישום, למרות זאת יש עדיין ידע שעליהם לרכוש כדי לעשות זאת נכון ולהיחשף לכל היתרונות שעוסקים עצמאים יכולים ליהנות מהם בישראל. עוסק עצמאי יכול לעסוק במה שהוא אוהב וגם להיות מקבל ההחלטות. בניגוד לשכיר הוא יכול לקבוע לעצמו את סדר היום וליהנות מפירות עבודתו באופן ישיר . יש כמה צורות רישום בישראל לעצמאי – פטור, מורשה או התאגדות, בדרך כלל בצורת של חברה בע"מ. כאן נעסוק בהליך פתיחת עוסק מורשה, ולהלן השלבים וההסברים:

פתיחת עוסק מורשה ב2020

למה דווקא עוסק מורשה? ההבדל בין עוסק מורשה לבין עוסק פטור הוא קודם כל בתשלום מס ערך מוסף – גובים מהלקוח ומשלמים למע"מ, וכן ניתן להתקזז עליו מהוצאות מוכרות לעסק. השלב הראשון הוא פתיחת תיק במע"מ , לאחר הקמת העוסק מורשה תבצעו תשלומים למע"מ. . פתיחת עוסק מורשה מותנית בשני שיקולים:

 • גובה ההכנסות – תקרת ההכנסות לשנה לעוסק פטור היא בין 90,000 ל-100,000 ₪ המשתנה מדי שנה ויש לבדוק זאת.
 • משלח היד – יש רשימה ארוכה של מקצועות שחייבים להיות בהם עוסק מורשה, בעיקר מקצועות חופשיים כגון רופא, עו"ד או אדריכל. רצוי להתייעץ עם רואה חשבון משום שבצורה כזאת תוכלו לקבל מושג טוב יותר בנוגע אליכם ואיזה סיווג מתאים לכם בתור עוסקים.

התחל בפתיחת עוסק מורשה

כיצד פותחים תיק כזה במע"מ?

תיק עוסק מורשה במע"מ יכול להיפתח בשתי דרכים, לבד בהגעה פיזית למשרדי מע"מ או אונליין באמצעות נציג שהינו רו"ח בד"כ . לאחר השלמת תהליך זה תוכלו לגשת למס הכנסה ולביטוח הלאומי להשלמת התהליך. זכרו לקבל הסברים על אופן הדיווח הנכון לרשויות המס בכל שנה ולאורך כל השנה.

 • הדיווח למע"מ במהלך השנה יכול להיעשות לבד על ידכם באינטרנט באתר רשות המסים אך מומלץ לשכור את שירותיו של רו"ח על מנת שתוכלו להתרכז במה שאתם יודעים לעשות בעסק שלכם.
 • אם אתם פותחים את התיק במע"מ לבד זכרו כי תישאלו על ידי הפקיד במע"מ בנוגע למשלח ידכם ותצטרכו להציג מסמכים כמו תעודת זהות ותעודה מקצועית, הסכם שכירת העסק או קנייה. קחו אתכם כל מה שיוכיח את משלח ידכם ואת הזהות שלכם.
 • פתיחת עוסק מורשה יכול להיות כפי שציינו באמצעות רואה חשבון או יועץ מס אונליין. המשרדים שלהם מחוברים למערכת של מע"מ/מס הכנסה והם יכולים לפתוח את התיק שלכם תוך 24 שעות מבלי שתצטרכו לבזבז זמן בתורים ארוכים ברשויות. הם גם יוכלו להבהיר לכם מהו מעמדכם ועד כמה נכון לכם לפתוח עוסק מורשה ולא פטור, לדוגמה.

התחל בפתיחת עוסק מורשה

פתיחת תיק במס הכנסה

היה ובחרתם לעשות את ההליך דרך משרד רואה חשבון הוא ידאג גם לרשום אתכם במס הכנסה ולדווח להם במקביל. האישורים על עוסק מורשה ותעודת עוסק מורשה יישלחו אליכם בתוך כמה ימים. אם בחרתם לעשות זאת לבד תצטרכו להגיע פיזית למשרדים לצורך פתיחת תיק במס הכנסה. יש להציג את האישור של עוסק מורשה הזמני שקיבלתם במשרדי מע"מ כדי להוכיח שכבר פתחתם שם תיק כזה. אחרי שתעברו הליך זה תקבלו גם את הפרטים הנחוצים לכם כדי להתחבר למערכת המקוונת של רשות המס ותוכלו לדווח ולקבל טפסים אונליין בהמשך ההתנהלות העסקית שלכם. דבר זה מקל מאוד על העבודה ופוטר אתכם מהצורך לרוץ למשרדים אלה בכל פעם. בקשו בהזדמנות זו לדעת גם מהם מועדי הדיווח למס הכנסה ולמע"מ של הדיווחים השנתיים.

פתיחת תיק בביטוח לאומי

עצמאי משלם לעצמו את הביטוח הלאומי והחישוב שלו שונה מאשר חישוב הביטוח הלאומי של שכיר. יש להירשם בביטוח הלאומי עם המסמכים שקיבלתם ברשויות המס לאחר הרישום במע"מ וגם במס הכנסה, שם הצהרתם על גובה ההכנסה המשוערת כדי שתוכלו לקבל את הערכת גובה דמי המס שלכם לביטוח הלאומי. בביטוח הלאומי גם תישאלו אם תעסיקו עובדים משום ששם תצטרכו לפתוח במחלקת הגבייה גם תיק ניכויים לעובדים שלכם.

התחל בפתיחת עוסק מורשה

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  מעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה

  במדינת ישראל ישנן מספר צורות בהן אדם יכול לנהל את פעילותו העסקית, בניהן - חברה בע"מ, שותפות, עוסק פטור או עוסק מורשה. ההחלטה תחת איזו צורה מומלץ לכם להסדיר את פעילותכם העסקית מושפעת ממספר גורמים כגון: סוגיות מיסוי, כדאיות כלכלית, דרישות חוק (ישנם תחומים ומקצועות בהם ישנה דרישה להסדרה/מניעה מפעילות עסקית בצורה מסוימת), שאלה של יוקרה ועוד. מי הוא עוסק פטור? עוסק פטור הוא...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר20 בינואר, 2019

  פתיחת עוסק מורשה – צ'ק ליסט

  פתיחת עוסק מורשה היא פרוצדורה שנראית מאיימת מבחינת בירוקרטיה ליזם בתחילת הדרך שמקים את העסק שלו. כיום עם ההדרכה הנכונה ניתן לבצע את רוב הפרוצדורה אונליין ובמינימום זמן ועלויות. חשוב גם לעשות זאת תו"כ קבלת ליווי צמוד מרו"ח ויועץ מס מקצועי שבשורה התחתונה ילווה את העסק שלכם אל מול הרשויות בדיווחים דו חודשיים, הזדכות על הוצאות מוכרות לעסק והכנת דוחות בסוף כל שנת מס....

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר19 בספטמבר, 2017
  דילוג לתוכן