הליך פשיטת רגל בזמן משבר הקורונה

עו"ד רון הדר19 באפריל, 2020

הליך פשיטת רגל בזמן משבר הקורונהמגפת הקורונה גרמה למשבר כלכלי ברחבי העולם. במדינות רבות הוטלו מגבלות על תנועה והתקהלות, מה שהוביל לסגירת עסקים כמו מסעדות, חנויות, מלונות ועוד. רבים ספגו מכה כלכלית קשה, ויש מי שנאלצים לפנות להליך פשיטת רגל בזמן משבר הקורונה. לצורך כך ריכזנו עבורכם כל מה שצריך לדעת על הליך פשיטת רגל, במיוחד בימים כאלה.

פשיטת רגל – כל השלבים מא' ועד ת'

שלב ראשון – בקשה לפשיטת רגל: פתיחה בהליכי חדלות פירעון של יחיד

הגשת בקשה בלי לצאת מהבית

הכרזת פשיטת רגל נעשית על ידי קבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. אם סכום החובות של פושט הרגל נמוך מ150,000, יש לפנות ללשכת ההוצאה לפועל כדי לפתוח בהליכי פשיטת רגל. לעומת זאת, אם סכום החובות גבוה מ150,000 מי שאחראי על מתן הצו הוא הממונה על הליכי חדלות פירעון (מי שנקרא בעבר כונס הנכסים).

חשוב לשים לב: כיום ניתן לבצע הליך פשיטת רגל אונליין (להוריד 'טופס בקשת יחיד' מאתר הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי). כלומר – לא חייבים להסתכן ביציאה מהבית לצורך הגשת הבקשה, וניתן לבצע סגירת עסק אונליין.

מי יכול להגיש בקשה לצו פתיחת הליכים?

 • פושט הרגל עצמו – פשיטת רגל עוסק מורשה, עוסק פטור או כל אדם שנכנס למצב של חדלות פירעון
 • נושה של פושט הרגל – כלומר אדם או גוף שפושט הרגל חייב לו כסף
 • עורך דין מומחה לפשיטת רגל או רואה חשבון של פושט הרגל או של הנושה – אלה יכולים להגיש בקשה מקוונת בלבד

החל בהליך פשיטת רגל אונליין

שלב שני – תקופת הביניים והתאמות של הליכי הבדיקה לימי הקורונה

לאחר קבלת הצו, כלומר עם פתיחת הליכי פשיטת רגל, מתחילה "תקופת הביניים". במהלך התקופה הזו ייבדק מה מצבו הכלכלי של החייב. בשל משבר הקורונה, אושר לערוך את הבדיקה באמצעות שיחת וידאו. פשוט הרגל ועורך דינו יקבלו זימון לחקירה שכזו באמצעות הדואר האלקטרוני, והשיחה תתועד על ידי הנאמן שמנהל את ההליך. בנוסף, תינתן דחייה להגשת מסמכים שונים שעל החייב להגיש לצורך השלמת התהליך.

בעת בדיקה זו יוטלו על פושט הרגל מגבלות וחובות שונים כמו:

 • מגבלות על משיכת צ'קים ופתיחת חשבונות בנק
 • הגבלה על שימוש בכרטיסי אשראי
 • ביצוע תשלום חודשי שמופקד ל"קופת הנשייה" – סך כל הכספים שמהם נושי החייב יוכלו להיפרע
 • כאשר החוב של פושט הרגל עולה על 150,000 – הגשת דו"ח על הכנסות והוצאות של החייב
 • בימים רגילים מוטל גם עיכוב יציאה מהארץ, אבל לתקופה הנוכחית המגבלה הזו פחות רלוונטית

כאמור, בתקופת הביניים קיים נאמן שמנהל את הליך פשיטת הרגל. נושי החייב זכאים להגיש תביעות לנאמן שבו הם מצהירים על החובות שפושט הרגל חייב להם, והנאמן מחליט האם הם מקבלים כספים מקופת הנשייה.

שלב ג' – הפטר בהוצאה לפועל וקבלת הצו לשיקום כלכלי

במהלך תקופת הביניים, הנאמן שמנהל את הליכי פשיטת הרגל מכין דו"ח שבודק את מצבו הכלכלי של פושט הרגל. עם סיום תקופת הביניים (שבימים אלה, מטבע הדברים, עשויה להיות ארוכה יותר), הנאמן מגיש את הדו"ח שערך ללשכת ההוצאה לפועל או לממונה על הליכי חדלות פירעון (תלוי בגובה החוב של החייב).

הממונה על הליכי חדלות הפירעון יעבור על הנתונים שהציג הנאמן, ויגבש תכנית לשיקומו הכלכלי של החייב. מה התוכנית תכלול?

 • פריסת החובות של פושט הרגל – מה היקף החובות שלו ומה מועד הפירעון הצפוי שלהן
 • אילו נכסים וסכומי כסף נמצאים בקופת הנשייה והאופן שבו אפשר לממש אותם
 • לעיתים תופיע בתוכנית הצעה להכשיר את החייב להתנהלות כלכלית נכונה בהמשך
 • לעיתים תופענה בתוכנית הצעות למגבלות כלכליות שיוטלו על החייב
 • התייחסות לאפשרות שהחייב יקבל הפטר – פטור מתשלום חלק מהחובות שהוא חב בהם (לא כולל תשלומי קנסות, חובות שנוצרו מפעילות לא חוקית וחובות מזונות)

לאחר בחינת התכנית שהציע הנאמן בית המשפט ייתן לחייב צו לשיקום כלכלי. מכאן קיימות שתי אפשרויות שלכל אחת מהן השלכות שונות:

 1. בית המשפט נתן לחייב הפטר מיידי – החייב פטור מחלק מהחובות לפי התכנית לשיקומו הכלכלי. חשוב לשים לב שבית המשפט רשאי לבטל את ההפטר רטרואקטיבית או לשנות את התנאים שלו
 2. בית המשפט לא נתן לחייב הפטר מיידי – מגבלות שונות ימשיכו לחול על החייב לתקופה של 3 שנים לערך. בשנים אלה החייב זכאי לבקש לשנות את הצו שניתן על ידי בית המשפט (לשנות או להמתיק את המגבלות שהוטלו עליו). אם החייב עמד בכל תנאי הצו, הוא יקבל הפטר בתום שלוש השנים.

החל בהליך פשיטת רגל אונליין

כיצד אפשר להימנע מפתיחת הליכי חדלות פירעון?

פושט רגל יכול להגיע להסדר חובות עם הנושים שלו. את הליך הסדר החוב ניתן לערוך גם מחוץ להליכי חדלות פירעון, כלומר לפני קבלת צו לפתיחת הליכים. הדבר אפשרי גם במצב של פשיטת רגל כעוסק מורשה: הגעה להסדר עם הספקים או נותני השירות שהעוסק חייב להם כספים, למשל באמצעות דחיית מועד פירעון החוב.

אל תפספסו עדכונים והטבות

אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
הירשמו כעת

פוסטים דומים

פירוק חברה אונליין בעת פשיטת רגל

לעיתים במסגרת ניהול עסק על הבעלים לקבל החלטות מורכבות אשר מחייבות את סגירת העסק בשל השינויים המתרחשים בשוק. אין מדובר בפעילות המתרחשת במהירות רבה אלא בהליך אשר נעשה תוך מחשבה תחילה בהתייחסות למספר אלמנטים פירוק בחברה בעת פשיטת רגל מחייבת את בעל העסק להתכונן היטב להליך. במסגרת הליך פשיטת רגל יש צורך לבצע מכירה של כל הרכוש אשר שייך לחברה לצורך סגירתה וכן יש...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר18 באוגוסט, 2019

טיפים לסגירת עסק בעקבות משבר הקורונה

הישרדות עסקית בימי קורונה – מתרגלים למציאות חדשה מגפת הקורונה טלטלה את השוק העולמי והציבה בפני חברות ובעלי עסקים מציאות כלכלית חדשה: חנויות, נותני שירותים ובעלי עסקים נאלצו להפסיק את פעילותם או לצמצמה באופן משמעותי. חשוב לזכור שהמשק הישראלי והשוק הבינלאומי כבר ידעו משברים כלכליים, דוגמת משבר הסאב פריים של 2008. גם אז עצמאיים ובעלי עסקים קטנים וגדולים נתקלו בחוסר וודאות ובלחץ יום יומי,...

המשך לקרוא
עו"ד רון הדר12 באפריל, 2020
דילוג לתוכן