עמוד הבית > בלוג > פתיחת תיק במע"מ לעוסק יחיד

פתיחת תיק במע"מ לעוסק יחיד

פתיחת תיק במעמ לעוסק יחידמשנה לשנה יותר אנשים מוצאים שהדרך שלהם כעצמאים עדיפה על היותם שכירים הכפופים למעסיקים. פעילות עצמאית נראית כעת יותר טבעית ופשוטה מאשר בעבר.

בשלב כלשהו אנשים רבים מחליטים לעבור משכירות לעצמאות, אם משום שאין להם ברירה והם מתקשים למצוא עבודה כשכירים במקצועם ואם משום שהחליטו שעדיף להם הרבה יותר להיות עצמאים ולמצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם במלואו. העתיד הכלכלי נפתח לפתע כאשר אתם הופכים לעצמאים, האפשרויות אין סופיות והרווחים יכולים להיות גבוהים בהרבה. עם זאת, יש לשים לב לכמה נושאים שלא היה לכם עניין בהם כשכירים והם המחויבויות החוקיות שלכם למדינה כעצמאים. זה סיפור אחר לגמרי מאשר עבודה כשכירים שבה אנשים אחרים מנהלים לכם את הדיווח לרשויות. כעת אתם חייבים לדאוג לזה בעצמכם, לדאוג לעניינים כמו פתיחת תיק במס הכנסה, ועוד.

מה נדרש מכם כעצמאים?

ידוע כי עצמאים שמחויבים בדיווחים לרשות מס ההכנסה, המוסד לביטוח לאומי ולמע"מ, מתקשים לעתים לעקוב אחר הבירוקרטיה שנחוצה להם. פתיחת תיק במע"מ לעוסק יחיד הוא השלב הראשון שמחויבים בו עצמאים שיש להם מושג מהן ההכנסות שהם צופים בכל שנה. כדאי להסביר זאת כדי להבהיר לכם מהם ההבדלים בין עצמאי שהוא עוסק מורשה לבין עוסק פטור. ההבדלים העיקריים הם בתחום העיסוק שלהם, כאשר אנשים שעוסקים במקצוע חופשי אינם מורשים להיות פטורים ממע"מ, ואנשים שהצפי של ההכנסות שלהם גבוה מרף המותר לעוסק פטור חייבים להירשם כעוסק מורשה. הרף משתנה בכל שנה אבל נע בכל סביב ה-90 אלף שקלים בשנה. בכל מקרה, יש לדעת כי גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה מתחילים בעצמאות עם פתיחת תיק במס הכנסה ועם פתיחת תיק במע"מ. זהו הבסיס.

מה נדרש לצורך פתיחת תיק במע"מ או במס הכנסה?

כל נישום משתייך לאזור שונה של פקיד שומה ושם הוא אמור להירשם. עליו להצטייד בתעודת זהות, מסמכי המשרד ששכר או קנה, בתעודת העיסוק שלו הרלוונטית לעיסוקו, פרטי חשבון בנק ואם נדרשים מסמכים שונים לפי עיסוק העצמאי יש לספק גם אותם. יש לדעת כי אפשר להקל על העוסקים העצמאים באמצעות פתיחת תיק במע"מ באינטרנט בעזרת טופס 821, משום שתגלו מהר מאוד שיש לא מעט דיווחים שנתיים שתוכלו לשדר באינטרנט למס הכנסה וגם למע"מ. זה המקום שבו יסווגו אתכם לפי העיסוק שלכם או רמת ההכנסות שלכם אם לא תצליחו להגדיר זאת לבדכם ואינם משויכים לתחום העיסוקים שמחויבים להיות עוסקים מורשים. עוסק מורשה חייב להיות כל מי שעוסק במקצועות טיפוליים כמו רופא, רופא שיניים ופסיכולוג, אדריכלים, עורכי דין, מארגני אירועים ומפיקים ועוד. אם בחרתם להיות עצמאים במעמד של חברה בע"מ עליכם להשלים את התהליכים אצל רשם החברות – פתיחת חברה אונליין ובמע"מ על ידי הרישום שלכם בדירוג המתאים לכם – פתיחת תיק במע"מ אונליין.

דו"חות שנתיים ותשלומים

ההבדל בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה אינו מסתכם רק בפטור מתשלום מע"מ. מדובר בהתנהלות שלמה שנגזרת מכך. עוסק פטור מחויב בדיווח שנתי ותשלום מסים פעם בשנה, ועוסק מורשה משלם מקדמות לאורך כל השנה ומתחשבן עם הרשויות בסוף השנה על יתרת החוב או הזכות שלו אצלן. היום קל הרבה יותר להיות עצמאי, כאמור, בזכות פתיחת תיק במע"מ באינטרנט וניהול רוב ההתקשרות עם הרשויות באינטרנט בצורה הרבה יותר פשוטה מאשר בעבר. אין צורך יותר לנסוע למשרדי מס הכנסה או מע"מ ולהמתין בתורים ארוכים ואין סיבה לעכב את ההגשה של הדו"חות כאשר זה יותר קל. אם עברתם את סף ההכנסות שלכם באותה שנה תעברו אוטומטית לדרגת עוסק מורשה ותשלימו את יתרת התשלומים שלכם בהתאם.

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים