כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?

עו"ד רון הדר05 בפברואר, 2020

כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי, המתייחס למצב עתידי אפשרי ובו אדם לא יוכל לדאוג לצרכיו ולענייניו האישיים, זאת עקב מחלה או זקנה (או כל סיבה אחרת). במסגרת מתן ייפוי הכוח המתמשך, כל אדם מעל גיל 18 רשאי לייפות את כוחו של אדם אחר, ובכך להחליט שאדם זה הוא שיקבל את ההחלטות בנוגע לעניינו בעתיד. כל ההוראות הנוגעות לייפוי כוח מתמשך קבועות בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

הממנה יכול להחליט באילו תחומים הוא מעניק שליטה למיופה: האם מדובר בענייני ממוניים ורכוש, בענייני בריאות או בכל עניין אישי אחר. ניתן לקבוע מראש הנחיות מקדימות שהמיופה יפעל לאורן בעת הצורך, או להשאיר את תוכן ההחלטות לקביעתו של המיופה.

התחל בייפוי כח מתמשך

דרך ניסוח ותוקף משפטי

הממנה יכול לקבוע כחלק מייפוי הכוח שהמיופה יקבל שכר על תפקידו. גובה השכר ייקבע כחלק מייפוי הכוח. בנוסף לכך, המיופה יכול לקבל החזר הוצאות על הוצאות שיוציא הנוגעות לטיפול בממנה (החזר ההוצאות ייעשה מהחשבונות של הממנה).

למה חשוב לשים לב כאשר עורכים ייפוי כוח? כיצד ייפוי הכוח ייכנס לתוקף?

 • ייפוי הכוח ייערך על ידי עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת בתחום, ואין לו עניין אישי בייפוי הכוח.
 • לאחר שייפוי הכוח נוסח, יש להפקיד אותו במשרדי האפוטרופוס הכללי.
 • ייפוי הכוח ייכנס לתוקף כאשר הממנה ייכנס למצב שבו לא יהיה מסוגל להבין בתחום שבגללו נקבע ייפוי הכוח מלכתחילה (כך למשל לא יוכל לקבל החלטות בנוגע לטיפולו הרפואי באופן מודע ורציונלי). בהיעדר הוראות ספציפיות בייפוי הכוח עצמו, הדבר ייקבע על ידי גורם מקצועי, כמו למשל רופא פסיכוגריאטרי.
 • לחלופין, ייפוי הכוח ייכנס לתוקף כאשר התרחשו המצבים שהוגדרו בייפוי הכוח כמועדים שבהם ייפוי הכוח יחל לפעול (למשל:  אשפוז על רקע פסיכיאטרי)
 • ההחלטה על תחילת תחולתו של ייפוי הכוח לא יכולה להיקבע על ידי מיופה הכוח בלבד, אלא יכולה להיערך במשותף עם בני משפחתו של הממנה.

כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?

לשאלה כמה עולה לעשות ייפוי כוח מתמשך אין תשובה חד משמעית. באופן טבעי, כיוון שמאפייני החיים של כל אחד מאיתנו שונים זה מזה, אי אפשר לצפות מראש מה תהיה רמת המורכבות של ההסדר המשפטי שעורך הדין יתבקש לערוך. כלומר, לא מדובר בחוזה סטנדרטי שלו ניסוח יחסית קבוע שמשתנה מעט ממקרה למקרה, אלא מסמך שיש להתאים אינדיבידואלית לכל אדם.

יתרה מזאת, כאמור יש חשיבות רבה לאילו נושאים מבקשים להסדיר בייפוי הכוח המתמשך. אם הממנה מבקש לקבוע הנחיות מקדימות רבות או לנסות ולטוות תכנית פעולה לסיטואציות אפשריות שעשויות להתרחש בעתיד, הרי שהייפוי יספק יותר וודאות מחד, אבל יהיה מסובך יותר לכתיבה מאידך. עלות עריכת ייפוי כוח מתמשך נגזרת, אם כן, מעבודת עורך הדין, ואינה דורשת תשלום אגרה.

יודגש כי, ועדת שכר טרחה ופורום משפחה בלשכת עורכי הדין פרסמה לאחרונה (מאי 2019) הצעה לתעריף שכר טרחה מינימלי מומלץ בגין הכנת ייפוי כוח מתמשך, העומד על 5000 ₪.

ייפוי כוח מתמשך עלות – מדוע זה יקר?

ראשית כל, מדובר במסמך ארוך יחסית (לרוב אורכו עולה על 12 עמודים). כתיבת המסמך דורשת פגישות אישיות עם הממנה, ולא פעם אף מפגש משפחתי, יצירת דיון נרחב על נושאים שונים וכן מפגש עם המיופה. התהליך הוא אינטנסיבי מפאת חשיבותו הרבה. בהליך זה יבין עורך הדין מהו אורח החיים של הממנה, מהן הנקודות החשובות לו ברמה האישית וכו'.

בניגוד לצוואות למשל, שניתן לערוך באופן הדדי, עריכת ייפוי כוח מתמשך לטיפול רפואי או לכל נושא אחר חייבת לעמוד בפני עצמה, אישית לכל אדם.

התחל בייפוי כח מתמשך

האם ניתן לבטל ייפוי כוח מתמשך?

ביטול ייפוי כוח מתמשך הוא אפשרי, ותלוי האם ייפוי הכוח כבר נכנס לתוקפו או עוד לא. במידה שלא, הממנה יכול למסור הודעה בכתב על ביטול הייפוי למיופה ולאפוטרופוס הכללי (הביטול ייכנס לתוקף אחרי שההודעה תימסר למיופה הכוח, גם אם לא נמסרה לאפוטרופוס הכללי).

אם ייפוי הכוח כבר נכנס לתוקף, בית המשפט יכול לבטל אותו באחד מהמצבים הבאים:

 • המיופה פועל בניגוד למה שנקבע בייפוי הכוח ועל ידי כך פוגע בממנה או פועל בניגוד לרצונו
 • ייפוי הכוח ניתן מלכתחילה בדרך של מרמה או ניצול של הממנה
 • בית המשפט סבור שהפתרון הנכון בעבור הממנה אינו מיופה כוח אלא אפוטרופוס

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  מי יכול להגיש בקשה לביטול ייפוי כוח מתמשך?

  באופן כללי, בקשת ביטול ייפוי כוח מתמשך יכול ותוגש ע"י מייפה הכוח בלבד, או לחילופין ע"י קרוב משפחה שלו וזאת בכפוף להגשת בקשת ביטול ייפוי הכוח על ידי בית המשפט. מהו ייפוי כוח מתמשך? בטרם נצלול לסוגיה ולשאלה - האם, כיצד ומי יכול לבטל ייפוי כוח מתמשך, נבין תחילה - מהו ייפוי כוח מתמשך. ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך בעל תוקף משפטי שצבר תאוצה...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר10 בספטמבר, 2019

  מהו ייפוי כוח מתמשך?

  אדם בגיר בן 18 ומעלה רשאי למנות לו עורך דין אשר יטפל עבורו בעניינים מסוימים בבוא העת כאשר הוא לא יוכל לעשות זאת בשל מחלה או מוגבלות שכלית. ייפוי כוח מתמשך זהו מסמך משפטי במסגרתו אדם מעל גיל 18 ממנה עורך דין במטרה לקבל החלטות בנושאים שונים אשר הוגדרו מראש. באפשרותו של אדם להחליט האם הוא מעוניין במינוי מיופה כוח יחיד או שמא הוא...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר31 ביולי, 2019
  Skip to content