עמוד הבית > בלוג > האם רואה חשבון יכול לבצע פירוק חברה בע"מ?

האם רואה חשבון יכול לבצע פירוק חברה בע"מ?

האם רואה חשבון יכול לבצע פירוק חברהכמו בכל סיטואציה בחיים, גם פעילותה העסקית של חברה עלולה להגיע לסיומה. סיבות לסיום פעילותה העסקית של חברה רבות הן: החלטה עסקית, צבירת חובות, כדאיות כלכלית או סתם כי בעלי המניות בחברה החליטו כי הם לא מעוניינים בה יותר ורוצים לסגור אותה.

פירוק חברה יכול להתבצע בכמה דרכים – פירוק מרצון, פירוק ע"י נושים (אנשים שהחברה חייבת להם כסף – עובדים, ספקים, לקוחות ועוד) או פירוק ע"י בית משפט.

בבלוג זה נתרכז בהליך פירוק חברה מרצון – קרי, בעלי המניות של החברה החליטו מרצונם החופשי לסיים את פעילותה העסקית של החברה ולפרק אותה. הליכי פירוק חברה עליהם אנחנו מדברים הם הליכי פירוק חברות ברשם החברות.

פירוק חברה מרצון

פירוק חברה מרצון על ידי בעלי המניות שלה מתחלק לשני שלבים – השלב הראשון הצהרת כושר פירעון ופרסום ברשומות בדבר החלטת החברה להתפרק. הצהרת כושר פירעון היא הצהרה עליה חותמים הדירקטורים של החברה בה הם מתחייבים כי במידה וקיימים לחברה חובות, היא יכולה לפרוע אותם תוך 12 חודשים מיום הגשת הבקשה. לאחר מכן, מפרסמים ברשומות את הודעה החברה בדבר הפירוק וזאת על מנת לאפשר לנושים של החברה לדעת על דבר הפירוק במידה ויש לחברה חובות כלפיהם, על מנת שהם יוכלו להיפרע מהם.

לאחר 4 חודשים לערך, מתכנסת אסיפה כללית של החברה, בה מציג מפרק החברה את דו"ח הפירוק – דו"ח זה נועד להציג את מצב הנכסים וההתחייבויות של החברה (לרוב, מוצג דו"ח אפס, כלומר, שלחברה אין חובות או התחייבויות). לאחר מכן, נחתם הדו"ח הסופי על ידי מפרק החברה והוא מוגש לרשם החברות. כמו כן, בשלב זה יש להמציא אישור מרשויות המס (מע"מ/מס הכנסה/ביטוח לאומי) על כך שהתיקים של החברה ברשויות נסגרו וכן יש להמציא אישור על סגירת חשבון בנק של החברה.

לאחר שהדו"ח וכל האישור הנ"ל הומצאו לרשם החברות, החברה תשנה את סטטוס הפעילות שלה לחברה מפורקת, ולאחר מספר חודשים תשנה את הסטטוס שלה לחברה מחוסלת.

האם רואה החשבון שלכם יכול לפרק את החברה עבורכם?

האם ניתן להשתמש בשירותיו של רואה חשבון לפירוק חברה? התשובה לשאלה זו קצרה וקולעת – לא. רואה חשבון אינו יכול לבצע הליכי פירוק מרצון של חברה מול רשם החברות אלא נדרש שההליך יבוצע ע"י עורך דין בלבד.

למה כדאי לפרק חברה?

אנשים רבים תוהים, למה עליהם להתחיל הליכי פירוק חברה לא פעילה במקום להשאיר אותה קיימת במידה ויגיע יום בהם ירצו לחזור לפעילות עסקית באמצעות החברה הזו. ישנן 2 סיבות לכך שמומלץ לסגור חברה לא פעילה – הראשונה היא שעל אף שחברה לא פעילה, אין זה אומר שהיא לא מחוייבת לעמוד בדרישות רשם החברות להגשת דו"ח שנתי ולתשלום אגרה שנתית. רבים חושבים שעצם העובדה שהחברה לא פעילה, החובה לעמוד בדרישות אלו לא חלה עליהם, מה שבפועל לא נכון. גם אם חברה אינה פעילה, היא עדיין מחוייבת להגיש דו"ח שנתי לרשם החברות וכן היא מחוייבת בתשלום אגרה שנתית שאם לא תעשה זאת היא עלולה למצוא את עצמה תחת סטטוס של "חברה מפרה".

במידה ואתם בעלים של חברה שצברה במרוצת השנים חובות תשלום אגרה לרשם החברות ניתן להגיש במסגרת הליך הפירוק, בקשת ביטול חובות של חברה לא פעילה. על מנת להיות זכאים לפטור הנ"ל, עליכם להמציא אישורים מרשויות המס ומהבנקים כי בחברה לא הייתה פעילות באותן השנים לגביהן אתם מבקשים פטור רטרואקטיבי מתשלום אגרה.

כמה עולה פירוק חברה?

הליכי פירוק חברה נעים בין 1000-3000 ש"ח כתלות באיש המקצוע בו אתם בוחרים ומדיניות התמחור שלו. אצלנו ב- Ettorney, אנחנו מציעים מחירים נמוכים משמעותית בכל הקשור להליכי פירוק חברה. עלות השירות של פירוק חברת יחיד (חברה שיש לה בעל מניות אחד ודירקטור אחד) הינה 999 ש"ח + מע"מ ושירות פירוק חברה רבים (יותר מבעל מניות אחד ודירקטור אחד) הינה 1999 ש"ח + מע"מ. המחירים אינם כוללים תשלום אגרה.

ההבדל בין פירוק חברת יחיד לחברת רבים הוא במשך זמן הטיפולים בהליך – פירוק חברת יחיד אורך בין 4-6 חודשים כאשר פירוק חברת רבים נמשך 12 חודשים לערך. כמו כן, בפירוק חברת יחיד תאלצו לשלם אגרה יחידה בגובה של 124 ש"ח כאשר בפירוק חברת רבים תאלצו לשלם אגרה כפולה של 124 ש"ח (כלומר, 248 ש"ח).

פירוק חברה אונליין

אצלנו ב- Ettorney, פיתחנו פלטפורמה לשירותים משפטיים אונליין (הראשונים בישראל!). בין השירותים אותם אנחנו מציעים ללקוחות שלנו, ניתן למצוא גם פירוק חברה אונליין. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר, להזין את פרטיכם האישיים ואת פרטי החברה ולשלם. מפה, אנחנו נבצע עבורכם את כל הליך הפירוק מול רשם החברות כאשר אתם חוסכים כסף וזמן יקר ולא מטפלים בכל הביורקרטיה שבהליך פירוק החברה שלכם.

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים