עמוד הבית > בלוג > הוצאות משפטיות של סטארט-אפ בתחילת דרכו

הוצאות משפטיות של סטארט-אפ בתחילת דרכו

הוצאות משפטיות של סטארט-אפככל הנראה, שנת 2016 תיסגר עם כ- 2,000 חברות סטארטאפ חדשות שנפתחו.

ישנם המון יזמים בישראל וסצנת סטארט-אפ פורחת, אך יותר מיזמים בישראל ישנם –  עו"ד.

אותם עו"ד מתחום ההייטק עטים על אותם יזמים במטרה להגיע לכיסם הלא עמוק (או כן עמוק במידה ויקבלו השקעה), ולגלגל את אותם כספים אל כיסם. אנחנו חיים בעולם קפיטליסטי וכל עסק או נותן שירותים צריך להרוויח, יחד עם זאת ישנה גם דרך ואין שום סיבה שעו"ד יבקש שכר טרחה מופרז של אלפי שקלים על פרוצדורות משפטיות פשוטות יחסית. על ייעוץ במס או הגנה על קניין רוחני שווה לשלם לעו"ד מומחה בתחום, על רישום חברה בע"מ קצת פחות…

אין מתנות חינם – רישום חברה בחינם

ישנה לאחרונה תופעה בשוק עריכת הדין לחברות סטארט-אפ והייטק בה הרבה משרדי עו"ד, מקטנים ועד גדולים, מציעים ומשכנעים יזמים וחברות סטארט-אפ בתחילת דרכן לשירותים משפטיים "בחינם" לשלבים הראשונים במיזם. השירותים כוללים בין היתר רישום חברה, הסכם סודיות, הסכם מייסדים וכו'. יזמים הם אמנם בד"כ אנשים פיקחים, אבל הרבה כנראה עדיין לא מודעים לעובדה שאין מתנות חינם במיוחד במדינתנו הקטנה בלשון המעטה. עורכי הדין הללו מסבירים את השירותים המשפטיים בחינם כ"דחיית תשלום שיכנס כסף לחברה". מה שקורה בפועל, הוא שאחרי שאותם יזמים קרעו את ה"@!#$" בהכנת פרזנטציות, מיילים, טלפונים ורדיפה אחר השגת פגישות עם משקיעים, לבסוף כאשר מגיעה ההשקעה המיוחלת ואחרי כל העבודה הקשה הם מקבלים חשבון שמן מאוד מאותו משרד עו"ד שיכול להגיע לאלפי דולרים. אותו חשבון, חותך את סכום ההשקעה שקיבלו משמעותית ואין יותר מרגיז מזה. תרחיש יותר גרוע ששמעתי שקרה לחברה לאחרונה, הוא שהחוב על שכר הטרחה למשרד עו"ד הגיע לעשרות אחוזים מסכום ההשקעה של המשקיע, כך שאותו האנג'ל סירב בסופו של דבר לסגור את העסקה שבה אחוז נכבד מהשקעתו ילך לכיסוי חוב עבור שירותים משפטיים של עו"ד.

תרחיש נוסף שקורה בשוק הוא תשלום על ידי יזמים בתחילת הדרך של שכ"ט מופרז או אפילו מעל הממוצע לעו"ד. נתקלתי בלא מעט יזמים שביצעו פרוצדורות משפטיות כמו רישום חברה לדוגמא במשרדים גדולים ונוצצים, הם גם שילמו המון כסף על התענוג וגם התהליך התעכב ולקח שבועיים וחצי במקום יום וחצי. אני שומע את המשפט הבא מלא מעט יזמים: "אם רק היו לי ה-25,000 ₪ ששילמנו לעו"ד היינו יכולים למנוע את סגירת החברה ולהמשיך עוד כמה חודשים. את אותו כסף שווה להשקיע לדוגמא במאמצי השיווק שבשורה התחתונה בלעדיהם המוצר המדהים שפיתחתם לא שווה כלום.

לסיכום, ממליץ כמובן להשתמש בפלטפורמה של Ettorney  שנועדה לעזור ליזמים בפרוצדורות משפטיות בתחילת הדרך ולחסוך זמן וכסף או לחלופין למצוא עו"ד מקצועי שייתן לכם תעריפים נורמליים במקום אחד שמשכיר משרדים נוצצים ומגלגל את השכירות על הגב של היזם הקטן – אתם.

אם בכל מקרה החלטתם ללכת על עו"ד הייטק קצת יקר מהממוצע, התמקחו על המחיר השעתי, או אפילו יותר טוב תסגרו על מחיר Fix  לפרוצדורה או הסכם/Cap על השעות.

Openfileauthority

opencompanynow

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים