עמוד הבית > בלוג > חברה בע"מ – מה זה אומר?

חברה בע"מ – מה זה אומר?

חברה בעמ - מה זה אומרשוק התעסוקה מתחלק לסוגים שונים של מעסיקים ומועסקים. יש מעסיקים במגזר הציבורי ויש מעסיקים במגזר הפרטי. יש מועסקים שהם שכירים ויש עצמאים שמנהלים את העסק הפרטי שלהם עם או בלי עובדים. בכל מקרה כזה, מה שמשתנה הוא צורת ההתארגנות הכלכלית של המעסיקים האלה ודרך הרישום שלהם ברשויות המס וכישות משפטית. החשיבות של זה עצומה, משום שארגונים אלה כפופים בזאת לחוקים המחייבים אותם ברישום ברשויות, בתשלום מסים והן בדיני עבודה במידה ויעסיקו עובדים. חברה בע"מ היא אחת מצורות ההתארגנות הכלכליות האלה של עצמאים, וחלים עליה כל דיני החברות ודיני העבודה אם וכאשר תעסיק עובדים. כך שלנושא זה חשיבות גדולה למי שנשכר על ידי מעסיק שביצע תהליך של פתיחת חברה בע"מ.

 

opencompanynow

מהי חברה בע"מ?

ברחבי העולם ובישראל מנהלים את העסקים באמצעות התאגדויות חוקיות מוסכמות, ואחת מהן היא חברה בע"מ – חברה בעירבון מוגבל. חברה בע"מ רשאית לעסוק בכל עניין חוקי שהיא מצהירה עליו שלמטרה זו קמה, ויש בה הפרדה בין האנשים שמקימים אותה והם בעליה לבין נכסיה וחשבונותיה. חברה יכולה להיות פרטית או ציבורית, מונפקת בבורסה או חברה משפחתית, אבל היא נחשבת לישות משפטית כלכלית בפני עצמה שמצייתת לחוקים בנוגע לניהול כספיה ונכסיה ותשלומים והתחייבויות לספקים ולקוחות. בנוסף, מחויבת בהנהלת חשבונות וניהול ספרים כחוק. כמו כן, לפחות מבחינת ההגינות העסקית הנהוגה בימינו היא מחויבת בביקורת ופיקוח כדי שלא ליצור חובות שהיא אינה יכולה לעמוד בהם כלפי עובדים, לקוחות וספקים.

מניות וחברה בע"מ, מהו הקשר?

כאשר חברה פרטית רוצה לגייס יותר כסף כדי לפתח מוצרים נוספים ולהתרחב, היא יוצאת בהנפקת מניות לבורסה. בדרך זו היא מגייסת מהציבור הון. זאת גם הסיבה העיקרית שבגללה לחברה בע"מ יש אינטרס לשמור על תדמית ציבורית חיובית ולנהל את עסקיה בשקיפות מרבית וכחוק, משום שיש לזה השפעה על מידת סחירותה והאטרקטיביות שלה לציבור המשקיעים. אם היא יוצאת להנפקה בבורסה היא מחויבת גם במסירת תשקיף להנהלת הבורסה ובהקפדה היתרה על ניהול החשבונות והעניינים שלה לפי התרבות העסקית החיובית ביותר שנהוגה בימינו, אחרת לא יהיה לה סיכוי למשוך משקיעים והיא אף עלולה לפשוט רגל. לכן, ברור למה חברה בע"מ תרצה לציית לחוק החברות. חברה בע"מ הנסחרת בבורסה מחלקת דיבידנדים למשקיעיה, אבל היא נמדדת גם בשמירה על ניהול כספי נכון מבלי ליצור חובות שיגרמו חלילה למחיקת ערך המניות ולהפסדים למשקיעים.

מהו אותו עירבון מוגבל?

העירבון המוגבל הוא ערבות הבעלים לחובותיה, והוא הבסיס להפרדה של הבעלים מנכסיה שמגינה עליו ועליה מפני ניהול כספי כושל. במקרה של פשיטת רגל לא יכולים הנושים לגבות מהבעלים יותר מאשר החוק מאפשר זאת, ולכן התרבות העסקית ההוגנת מחייבת שבעלי חברה לא ייצרו חובות של חברה בע"מ, תוך כדי כך שהם מוליכים שולל משקיעים, לקוחות ועובדים, ונחלצים מהמשבר הכלכלי כאשר הרכוש וההון הפרטיים שלהם אינם ניזוקים כתוצאה מהגבלת הערבות הזאת. מצד אחד, זה מחייב הגינות ומוסריות בניהול כספי משקיעים. מצד שני, הם יכולים להניע תהליכים עסקיים רק כתוצאה מכך שניתן בהם אמון של משקיעים כך שינהלו את החברה בדרך שתניב להם תשואה ורווחים גבוהים לעתיד. זוהי מטרתו העיקרית של מסך ההפרדה בין נכס אישי של בעל החברה לבין ההון של החברה עצמה. בישראל ראינו לא מעט מקרים שבהם בתי המשפט סירבו לקיים את ההפרדה הזאת של מסך העירבון המוגבל כאשר הוכח להם שהתנהלות הבעלים לא הייתה נקייה משיקולים אישיים שאינם ראויים, ובית המשפט העדיף בשל כך להגן על כספם של המשקיעים והנושים.

opencompanynow

עו

עו"ד רון הדר

מנכל at Ettorney
יזם סדרתי ועורך דין היי-טק. מייסד ומנכ"ל Ettorney - חברת הליגל טק הראשונה בישראל. הפלטפורמה המובילה לשירותים משפטיים אונליין.
עו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

* *

שינוי גודל גופנים