פירוק חברה על ידי עובדים: מה הן הסיבות להגשת בקשה לפירוק?

עו"ד רון הדר22 באפריל, 2020

פירוק חברה על ידי עובדיםמהו פירוק חברה?

פירוק חברה הוא תהליך שמביא לסיום חייה של החברה, כלומר לסגירתה. בשפה משפטית הכוונה היא לתהליך שמחסל את אישיותה המשפטית הנפרדת של החברה. פעמים רבות תכליתו של הליך הפירוק היא ריכוז נכסי החברה וחלוקתם בין הנושים לפי סדר הנשייה. בחוק מופיעים שני סוגי פירוק מרכזיים: פירוק חברה על ידי בית משפט ופירוק חברה מרצון. 

דוגמה לפירוק חברה מרצון יכולה להיות מצב של פירוק חברה לא פעילה. אם החברה הפסיקה לספק את שירותיה או הפסיקה לעסוק בפעילותה הסדירה, כלומר נסגרה, אפשר ורצוי לפרקה.

בקשה לפירוק חברה על ידי עובדים

לחברה, כתאגיד שמטרתו הפקת רווחים, ישנם חובות ונכסים. מצב של חדלות פירעון מתרחש כאשר החברה אינה יכולה לשלם את חובותיה במועד הנדרש, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות של החברה, כולל התחייבויות עתידיות ומותנות שלה, עולות על שווי נכסיה.

במקרה כזה, החברה עלולה שלא לשלם לעובדים את משכורתם, ולהגיע למצב של פירוק חברה על ידי עובדים. אם החברה אכן חדלת פירעון, העובדים, כנושים, יוכלו לפנות לבית המשפט בבקשה לפתוח בהליכי חדלות פירעון כנגד החברה. הכוונה היא למעין הליך פשיטת רגל לחברה, במסגרתו יכריע בית המשפט האם ניתן לשקם ולהבריא את החברה, למכור אותה או שאין מנוס מלפרק אותה. 

התחל בפירוק חברה

כאשר החברה נמצאת בהליכי חדלות פירעון אולם הנושים שלה יכולים להיפרע מנכסיה (משום שנאמן או מפרק מממש אותם), החובות של החברה כלפי העובדים בגין שכר עבודתם נחשבים כחובות בדין קדימה (כלומר העובדים ייפרעו מקופת הנשייה לפני בעלי חובות רגילים).

פירוק חברה לבקשת עובדים – הגשת תביעת חוב

בשנתיים האחרונות נכנס לתוקף חוק חדש בתחום הליכי חדלות הפירעון ופשיטת הרגל. לכן, כדי שהעובד יקבל את השכר שהחברה חייבת לו בפירוק, מבחינים בין חברות שקמו לפני 15.9.19 וחברות שקמו אחרי מועד זה.

חברות שקמו אחרי 15.9.19

שכיר שעובד בחברה שהוגש נגדה צו הליכי חדלות פירעון ושלא קיבל את שכרו זכאי להגיש תביעת חוב לביטוח לאומי כדי לקבל את משכורתו ואת פיצויי הפיטורין להם הוא זכאי.

הגשת התביעה נעשית באופן מקוון, ובין השאר יש למלא פרטים על החייב, התובע והתביעה עצמה. לתביעה יש לצרף מסמכים שיעידו על קיומו של חוב החברה כלפי העובד, תלושי שכר קודמים, אישור על ניהול חשבון בנק ועוד מסמכים ככל שיידרשו בטופס התביעה.

חברות שקמו לפני 15.9.19

גם במקרה זה התנאי לקבלת הפיצוי הוא קיומו של צו בית משפט או מסמך רלוונטי אחר המעיד על פתיחת הליכי חדלות פירעון כנגד החברה. את התביעה מגישים על ידי מילוי טופס פיזי של 'תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורים בפשיטת רגל ופירוק תאגיד'. את הטופס עצמו ומסמכים נוספים יש להגיש לנאמן שמונה כאחראי על תהליך הפירוק/השיקום של החברה. 

פירוק חברה על ידי עובדים ותביעות חוב – האותיות הקטנות והפרטים שכדאי להכיר

 • הסכום המירבי שישולם בגין שכר עבודה ופיצויי פיטורין עומד כיום על 114,452 ₪ (תשלום שכר העבודה שלא שולם על ידי החברה ישולם על ידי הביטוח הלאומי רק על תקופה של שנה מקסימום).
 • לצורך חישוב סכום השכר שישולם יש להוכיח ששולמו בעבר מרכיבי שכר כמו: שעות נוספות, עמלות, הוצאות נסיעה ועוד. 
 • נקודת התורפה של תביעות חוב היא משך הזמן. פתיחה בהליכי חדלות פירעון היא לרוב הליך ארוך ומתמשך. לא ניתן להגיש תביעת חוב ללא קיומו של צו פתיחת הליכים כנגד החברה (עם הגשת התביעה התובע נדרש להמציא אישור מבית המשפט על פתיחה בהליך או לספק את מספר התיק הרלוונטי בבית המשפט). לכן קבלת התשלום עשויה לקחת זמן.

פירוק חברה אונליין

פירוק חברה, מכל סוג שהוא, הוא תהליך סבוך שכולל לא מעט מסמכים, סידורים ואישורים. למרות שפירוק מסמן את סוף חיי החברה, אחרי שהיא מסיימת את עסקיה, חשוב לבצע אותו כראוי. אם הליך הפירוק לא מבוצע כראוי החברה לא תפורק כדין ותמשיך לצבור חובות. לכן רבים בוחרים להסתייע בעורך דין לפירוק חברות, שמטפל בכלל השלבים בתהליך באופן מאורגן ומקצועי. כיום ניתן לקבל את השירות הזה בדיוק באמצעות האינטרנט, ולהניע תהליך של פירוק חברה בלחיצת כפתור.

התחל בפירוק חברה

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  מתי כדאי לסגור חברה בע"מ? פירוק חברה מרצון

  בין השיקולים להקים חברה בע"מ או להישאר עצמאים במעמד של עוסק מורשה קיימים גם השיקולים של ראייה לרחוק ותכנון לעוד כמה שנים. הסיבות לכך מגוונות ונעוצות במטרות שלכם ובחזון שלכם לחברה כמו גם בכדאיות של כל סטטוס. בין הסיבות להקמת חברה תמצאו גם את הסיבות שיגרמו לכם להתחיל הליך פירוק חברה ולכן חשוב מאוד שתדעו לקראת מה אתם הולכים ומה נכון לכם לעשות מלכתחילה....

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר19 במרץ, 2020

  עורך דין לפירוק חברה – מה תפקידיו ומתי ניתן לבצע פירוק אונליין?

  פירוק חברה הוא תהליך בירוקרטי ומשפטי כאחד אשר שכולל לא מעט מסמכים, טפסים ואישורים. למרות שהוא מגיע בסוף חיי החברה, אחרי שהיא מסיימת את עסקיה, חשוב לבצע אותו כראוי, אחרת החברה לא תפורק כדין, תיחשב כפעילה במרשם רשם החברות ותמשיך לצבור חובות אגרה שנתית. לכן רבים בוחרים להסתייע בעורך דין לפירוק חברה, שמטפל בכלל השלבים בתהליך באופן מאורגן ומקצועי. מהו פירוק חברה בישראל? פירוק...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר24 בפברואר, 2020
  דילוג לתוכן