מהו ליווי של עורך דין קניית דירה בכל שלבי רכישת דירה?

עו"ד רון הדר31 ביולי, 2020

מהו ליווי של עורך דין קניית דירה בכל שלבי רכישת דירהרכישת דירה חדשה אינה עניין של מה בכך: לרוב מדובר בעסקה משמעותית הן ברמה הכלכלית והן ברמה האישית. אי לכך רוכשים רבים נעזרים בשירותיו של עורך דין קניית דירה כדי לוודא שכל מה שצריך לדאוג לו בעת רכישת דירה אכן קורה באופן מסודר ותקין משפטית, לרבות בדיקת עלות חוזה קניית דירה, פרטים במרשם המקרקעין ואיך מעבירים בעלות על דירה.

אז מה התפקיד של עורך דין קניית דירה מקבלן / דירה יד שנייה בכל שלב ושלב? איגדנו עבורכם טיפים לרכישת דירה ומידע על כל שלבי הרכישה.

קבלת פרטים על הנכס ובדיקת הרישום

בשלב הראשון עורך הדין יקבל את פרטי הדירה: אם מדובר בחוזה לקניית דירה מקבלן יבדוק
את הפרטים שנתן הקבלן, כולל פרטים על היזם והקבלן, ופרטים על הדירה כמו גודלה, מספר החדרים בה וכן סוג הדירות הנוספות שיהיו בפרויקט. אם מדובר בדירה יד שנייה עורך הדין יבקש לקבל פרטים על גודל הדירה, הצמדות, מה סוג הדירה וכן את הפרטים המדויקים של הבעלים.

עורך הדין יבצע בדיקת נסח טאבו של הדירה, יוודא שאכן יש התאמה בין הפרטים שמסר המוכר לבין מה שמופיע במרשם המקרקעין, ושהנכס הוצג לקונה כמו שהוא.

בדיקת הזכויות בנכס

בנוסף לאמור מעלה, עורך הדין יבדוק גם את הזכויות בנכס. כלומר האם המוכר הוא אכן הבעלים, האם יש שיעבודים, עיקולים או הערות אזהרה לטובת רוכש אחר על הדירה. בדיקה זו תפקידה לוודא שהזכויות בנכס אכן ניתנות להעברה כך שאפשר לערוך לגביו הסכם מכר לדירה.

אם יש בעיה עם הזכויות בנכס, למשל אם קיימת הערת אזהרה לטובת רוכש אחר, יכול להיות שעסקת המכירה לא תצא לפועל. אחרי שעסקת המכירה תושלם, ניתן להיעזר בעורך הדין כדי להעביר את הבעלות הרשומה בדירה על שמו של הרוכש. 

התחל בעריכת הסכם מכירת דירה אונליין

ניהול המשא ומתן ועריכת חוזה המכר

בין אם מדובר בעורך דין קניית דירה יד שנייה ובין אם בעורך דין שמלווה רכישת דירה מקבלן, שלב עריכת ההסכם שנולד בעקבות המשא והמתן הוא ללא ספק השלב החשוב ביותר ומהווה את ליבת עבודתו של עורך הדין בתהליך רכישת דירה.

בשלב המשא ומתן הצדדים ידונו באופן העברת התשלום (פריסת התשלומים והסכום שישולם), במועד העברת החזקה בדירה, פריטים שיישארו בדירה (אם מדובר בדירה יד שנייה) ועוד עניינים הדרושים להשלמת העסקה. עורכי הדין יעלו את כלל ההסכמות על הכתב ובעצם יגבשו את חוזה המכר של הדירה. בשלב זה יעבירו עורכי הדין של הצדדים את טיוטות ההסכם ביניהם. הם יעברו על סעיפי החוזה השונים, יוודאו שהכתוב אכן תואם את מה שנקבע בשלב המשא ומתן, שהאינטרסים של הלקוח שלהם באים לידי ביטוי ויתקנו את נוסח החוזה במידת הצורך. 

אחרי סבב התיקונים מגיעים לנוסח ההסכם המקובל על שני הצדדים וחותמים על ההסכם בנוכחות עורכי הדין.

תפקידים נוספים

לעורך הדין יש תפקידים נוספים לאורך התהליך, והוא יכול לדאוג להיבטים שונים של הרכישה. כך למשל לייעץ לגבי היבטים מיסויים של העסקה (כמו למשל מס רכישה), לייעץ על עניינים הנוגעים לתשלום כמו מחיר ומשכנתא וכיוצא באלה. 

כפי שניתן לראות, עורך הדין הוא הרוח החיה מאחורי תהליך רכישת הדירה, ולכן כדאי להקפיד ולשכור את שירותיו של עורך דין מנוסה ומומחה בתחום. חשוב להדגיש ששירותיו של עורך הדין מלווים כמובן בשכר טרחה, שיכול להיגזר מאופי העסקה (האם מדובר בעסקה מורכבת או פשוטה יחסית) וכן מהסכום הכולל של העסקה.

התחל בעריכת הסכם מכירת דירה אונליין

  אל תפספסו עדכונים והטבות

  אנו רוצים להשאיר אותכם מעודכנים בפוסטים האחרונים, כל החדשות, טיפים והטבות עבור חברות חדשות וקיימות.
  הירשמו כעת

  פוסטים דומים

  חתימה על הסכם מכר – ממה להיזהר לפני שחותמים על ההסכם רכישת דירה?

  בשעה טובה החלטתם לרכוש דירה ולעבור לבית חדש. מזל טוב! רגע לפני שחותמים על חוזה מכר דירה, משלמים שכר טרחה של עורך דין לרכישת דירה ומזמינים הובלה כדאי לדעת ממה להיזהר לפני שהחוזה הופך לרשמי ובר תוקף. איגדנו עבורכם כל את כל הפרטים שצריך לשים לב אליהם. דרישת הכתב בחוזי מקרקעין לפי חוק המקרקעין, שהוא המקור החוקי שבו מעוגנים הוראות וכללים בנושא נדל"ן, הסכם...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר11 ביולי, 2020

  מה‌ ‌הוא‌ ‌שכר‌ ‌טרחת‌ ‌עורך‌ ‌דין‌ ‌במכירת‌ ‌דירה?‌

  כולנו יודעים - קניית דירה היא עניין רציני: בתהליך יש לא מעט שלבים, החל מרגע ההחלטה ועד לרגע קבלת המפתחות לבית החדש. אולם, לאחר שמקבלים החלטות חשובות כמו היכן רוצים לגור וכמה חדרים יהיו בבית המיועד, ישנם דברים מהותיים נוספים שיש להתעסק בהם – חוזה מכר מול הקבלן, עריכת זכרון דברים, הבטחת התשלום על ידי העמדת הבטוחות ועוד שלל מסמכי עסקה לאחת העסקאות החשובות...

  המשך לקרוא
  עו"ד רון הדר26 במרץ, 2020
  Skip to content