אישור ניהול ספרים

מילון מונחים > אישור ניהול ספרים

אישור ניהול ספרים הוא אישור שמנפיקה רשות המיסים לנישומים שמנהלים את ספרי החשבונות שלהם כראוי על פי דין ובהתאם לתקנות המס.

תקנות מס הכנסה וכן תקנות מס ערך מוסף מנחות את בעל העסק כיצד עליו לנהל את ספרי החשבונות שלו. ספרי החשבונות כוללים מסמכים שונים הנוגעים לניהול השוטף של העסק כמו חשבוניות, קבלות, דו"חות תקופתיים ועוד. כך לדוגמה אישור עוסק מורשה יתקבל רק אם זה יוכיח שהוציא חשבוניות מס לכל לקוחותיו.

מדוע יש צורך באישור ניהול ספרים תקין?

אישור ניהול ספרים משמש את העסק בהתקשרות עם גופים ציבוריים, המתייחסים אליו כאל מעין תעודת יושר. 

לפי חוק עסקאות גופים ציבוריים, עסק המחזיק באישור הוא עסק שמנהל את ענייניו כשורה, מדווח לרשות המיסים, ולכן ניתן להתקשר עימו משפטית או לנהל איתו קשרי מסחר ללא חשש. במרבית המקרים גופים ציבוריים יבקשו מבעלי עסקים להציג להם אישור ניהול ספרים תקף עוד בטרם ההתקשרות, והיעדר אישור כזה עלול לגרום לכך שהגוף הציבורי יוותר על שירותי העסק.

כיצד מגישים בקשה לאישור ניהול ספרים?

כאמור, רשות המיסים היא המנפיקה את האישור. מבחינה טכנית, ניתן להיכנס למערכת האישורים המקוונת של הרשות, ולאחר הרשמה קצרה להגיש בקשה לקבל אישור. במערכת ניתן אף לצפות באישורים הקיימים ולהדפיסם במידת הצורך.

כדאי לשים לב שלרוב מקבלים אישור ניהול ספרים כאשר מגישים בקשה לקבלת אישורים לצורך ניכוי מס. נסביר: כאשר נישום מגיש לרשות המיסים בקשה לניכוי מס במקור, עליו להוכיח לרשות שהוא התנהל כנדרש – ניהל רישום תקין, דיווח על כל פרט שדרש דיווח וכו'. לכן בפועל קבלת אישור ניכוי מס במקור וקבלת אישור ניהול ספרים נקשרות זו בזו, ופעמים רבות רשות המיסים מעניקה לנישום את שני האישורים יחד. 

אולי יעניין אתכם גם...

  • נפתח עבורך עוסק מורשה תוך 24 שעות – נחסוך לך את כאב הראש והבירוקרטיה.
  • ללא הגעה פיזית – לא תצטרך לחכות בתורים ארוכים ולבזבז יומיים במשרדי הרשויות השונים.
  • נבצע עבורך פתיחת עוסק מורשה ברשויות: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.
פתיחת עוסק מורשה אונליין
לפרטים נוספים
התחל בפתיחת עוסק מורשה
דילוג לתוכן