הגנה על צוואה

מילון מונחים > הגנה על צוואה

צוואה היא מסמך משפטי שמנסח אדם בטרם מותו, ובו הוא קובע מי יירש אותו אחרי שילך לעולמו. קיומה של צוואה לא מבטיח שהיא תמולא ככתבה וכלשונה. לא פעם מתעוררים וויכוחים והתנגדויות בין אם בגלל ההחלטות המהותיות שבצוואה עצמה ובין אם בשל מקרים בהם ניתן לפרש את הצוואה במספר דרכים.

כדי שהצוואה תמולא והרכוש יגיע ליורשים יש לנקוט בצעדים שיבטיחו הגנה על צוואה מפני התנגדות לקיומה. מפאת חשיבותו של מסמך זה כדאי להכיר צעדים אלה כבר בעת ניסוח המסמך.

הגנה על צוואה כחלק מתהליך ניסוחה

הבטחת מצב רפואי תקין

טיעון נפוץ של מי שמביעים התנגדות לקיום צוואה הוא מצבו הבריאותי של המוריש בעת ניסוח הצוואה. המתנגדים מנסים לטעון שהמוריש לא היה צלול בדעתו או לחלופין שמצבו הפיזי לא אפשר לו לכתוב את הצוואה כראוי, ולכן אין לפעול לפי הכתוב בה כיוון שאינה תקפה. כדי למנוע מצב כזה, ניתן להוסיף לצוואה בדיקות או חוות דעת רפואית המעידות על מצבו הבריאותי התקין של המוריש. 

נסיבות עריכת הצוואה

חשוב לערוך צוואה בצורה שתישאר כשרה.

על כן, על עוה"ד עורך הצוואה לבצע תיעוד מדויק של נסיבות עריכת הצוואה וכן תיעוד מפורט של הפגישות המקדימות טר מועד החתימה. תיעודים אלו יעזרו להכשיר את הצוואה בעת הגשת התנגדויות.

שלילת התנגדות

כחלק מטקסט הצוואה עצמו אפשר לכלול הוראות שימנעו התנגדות לצוואה. כך למשל לקבוע שאדם שמתנגד לכתוב בצוואה בעת מימושה, יהיה זכאי לירושה חלקית בלבד.

הגנה על צוואה לאחר שהמוריש הלך לעולמו – האם היא אפשרית?

מובן שאחרי פטירת המוריש לא ניתן לשנות את הצוואה. כך, עם הגשת צו קיום צוואה עלולות להתעורר לה התנגדויות שונות. במקרה כזה חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. במקביל, כדאי לעבור על מסמך הצוואה, לבדוק האם קיימים בו פגמים צורניים (כלומר הוא מנוסח בניגוד לקבוע בחוק) או פגמים תוכניים שיכולים לפגוע במהימנותו.

עורך הדין המומחה הוא שיכווין כיצד להתמודד עם ההתנגדויות לצוואה.

התחל בקשה לצו ירושה

התחל בקשה לצו קיום צוואה

אולי יעניין אתכם גם...

  • נגיש את הבקשה אונליין ונחסוך עבורך עלויות מיותרות, זמן יקר ובירוקרטיה מתישה!
  • נכין עבורך את כל המסמכים הנדרשים, נבצע אימות חתימה ע"י עו"ד.
  • עו"ד מומחה בדיני ירושה מטעמנו יטפל לך בכל ההליך מא' ועד ת'.
בקשה לצו ירושה מקוון
לפרטים נוספים
התחל בבקשה לצו ירושה
דילוג לתוכן