הסכם חיים משותפים

מילון מונחים > הסכם חיים משותפים

ממש כמו בני זוג נשואים, רכושם המשותף של בני זוג שהם ידועים בציבור עשוי להתחלק ביניהם בעת פרידה. כלומר, יש לבני הזוג זכויות כלשהן זה ברכושו של זה (תחת נסיבות מסוימות). הרעיון הזה מבוסס על אחת ההלכות החשובות ביותר בעולם דיני המשפחה: חזקת השיתוף בין בני זוג. לפיה בכל הנוגע לבני זוג שמנהלים אורח חיים משותף, הכולל מאמץ כלכלי משותף, מתקיימת חזקה שקובעת שכל הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים יתחלק שווה בשווה בין בני הזוג.

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור מאפשר לבני הזוג להסדיר את נושא חלוקת הרכוש מראש. בכך הוא מפחית ויכוחים משפטיים במקרה של פרידה ומאפשר הסדרה של נושאים נוספים הנוגעים למשפחה, לילדים ולחיים המשותפים.

הסכם זה אף יכול לשמש כל זוג, לרבות זוגות חד מיניים, שאינם יכולים להינשא כדין במדינת ישראל. 

תוקפו המשפטי של ההסכם

הסכם חיים משותפים צריך להיות הסכם כתוב ששני הצדדים חתמו עליו. בגלל שבמקרים של פרידה מתעוררים לא פעם ויכוחים וריבים משפטיים, רצוי לחזק את מעמדו המשפטי של ההסכם עם כתיבתו, ולאחר ניסוחו והחתימה עליו, לאשררו אצל בית הדין לענייני משפחה בכדי שיקבל תוקף של פסק דין, אותו יהיה ניתן לאכוף.

נוסח הסכם חיים משותפים ותוכנו

הסכם חיים משותפים דומה במהותו להסכם ממון, אולם בעוד הסכם ממון נוגע להסדרים כלכליים גרידא עם סיום הנישואין, הסכם בין ידועים בציבור עשוי לכלול גם הסדרים הנוגעים לתחומים אחרים בחיים המשותפים כמו משמורת על ילדים, מזונות וכו'. ההסכם מנוסח כחוזה משפטי בין הצדדים, וניתן לחלקו לפי הנושאים המופיעים בו.

ביטול ושינוי הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא חוזה, ולכן כדי לבטלו יש להוכיח את אחת העילות החוזיות כמפורט  בחוק החוזים ומאפשרות ביטול (למשל טעות או הטעייה). עם זאת, ניתן לעדכן את ההסכם לאורך השנים, ולהוסיף שינויים חשובים שקרו (כמו למשל שינוי משמעותי במצב הכלכלי או הזוגי). את השינוי יש לערוך בכתב, שני הצדדים צריכים לחתום עליו ולאשרר את חתימות הצדדים.

אולי יעניין אתכם גם...

  • הסכם ממון יאפשר לכם לתכנן באופן נכון מבחינה כלכלית את חייכם המשותפים עם בני זוגכם!
  • באמצעות השירות שלנו תוכלו להיות בטוחים שחייכם הכלכליים המשותפים מוגנים בהסכם.
  • עו"ד מומחה בליווי וניסוח הסכמי ממון בין בני זוג ילווה אתכם לאורך התהליך מא' ועד ת'.
הסכם ממון אונליין
לפרטים נוספים
לחץ למילוי טופס
  • הליך גישור אונליין יאפשר לכם לפתור מחלוקות משפטיות ואישיות מבלי להגיע לכותלי ביהמ"ש.גישור אונליין במגוון רחב של תחומים: חוזים, מחלוקות כספיות, משפחה, גירושין ועוד.
  • מגשר מוסמך יעזור לכם להגיע לפתרון המחלוקות, במקצועיות, תוך חיסכון בזמן, כסף והליכים משפטיים.
הליך גישור אונליין
לפרטים נוספים
התחל בהליך גישור
דילוג לתוכן