מיחזור משכנתא

מילון מונחים > מיחזור משכנתא

מה זה מיחזור משכנתא?

מיחזור משכנתא הוא מצב שבו ההלוואה הקיימת של הלווה מוחלפת בהלוואה חדשה מהבנק בתנאים שונים מאלה שהיו בהלוואה המקורית (כך למשל בתנאי ריבית שונים, משך פירעון שונה הרכב שונה מבחינה מימונית ועוד). 

מתי עושים מיחזור משכנתא?

במרבית הפעמים, מי שיוזם את הליך מיחזור המשכנתא הוא הלווה. מתי כדאי למחזר משכנתא ומדוע לווה ירצה ליטול משכנתא חדשה תחת המשכנתא הקיימת שלו?

  • תנאי השוק השתנו ולכן כדאי לשנות את המשכנתא כדי שתהיה משתלמת יותר – כך למשל הלווה רוצה לחסוך בעלויות ולנצל את ירידת הריבית בשוק או לחלופין אם הייתה עליית מחירים במק (אינפלציה) ופריסה חדשה של תשלומי המשכנתא עשויה להיטיב עם הלווה. 
  • המצב הכלכלי של הלווה השתנה לטובה או לרעה – אם הלווה קיבל סכום כסף גדול ויש באפשרותו להחזיר את המשכנתא מוקדם יותר ממה שנקבע בתנאים של המשכנתא המקורית הוא יכול לבקש למחזר את המשכנתא (למשל במצב שבו קיבל סכום כסף בירושה). לחלופין, אם הלווה נקלע למצב כלכלי קשה הוא יכול לבקש למחזר את המשכנתא ולפרוס את החזרי המשכנתא על פני יותר זמן, וכך יצטרך להחזיר פחות כסף כל חודש.
  • שינוי לוח הסילוקין של ההלוואה – באמצעות מחזור משכנתא ניתן לשנות את לוח הסילוקין של ההלוואה (למשל לעבור מקרן שווה ללוח שפיצר), ובכך להתאימה למאפייני ההכנסה ויכולת הפירעון של הלווה. 

התחל בהליך בחירת עורך דין לקניית דירה

מה הם התנאים למחזור משכנתא לדירה?

קיימים מספר תנאים שרק בהתקיימם ניתן לבצע הליך של מיחזור משכנתא:

  1. הלווה הוא בעל משכנתא, ועליו לפרוע עוד לפחות 10% מסכום המשכנתא.
  2. מי שמבקש למחזר משכנתא חייב לעמוד בתנאים של הבנק לקבלת משכנתא חדשה.

איך זה בעצם עובד? הלווה לוקח משכנתא חדשה מהבנק ובמקביל מחזיר את כל סכום המשכנתא ה'ישנה' בתשלום אחד. הוא עושה זאת על ידי שימוש במשכנתא החדשה שלקח. 

פרטים נוספים שכדאי לדעת

  • ניתן לבצע מיחזור משכנתא מספר פעמים לאורך חיי ההלוואה. כלומר לא מדובר בהליך חד פעמי.
  • הליך של מיחזור משכנתא כרוך בתשלום עמלות. לא פעם העמלות הללו עשויות להיות גבוהות יחסית.
  • להליך עשויות להיות לעיתים השלכות על ביטוח המשכנתא, ולכן מומלץ לבדוק זאת מראש.

התחל בהליך בחירת עורך דין לקניית דירה

דילוג לתוכן