איך להפוך להיות עוסק מורשה?

שאלות ותשובותקטגוריה: עסקיםאיך להפוך להיות עוסק מורשה?
יצחק כהן נשאל לפני 10 חודשים
1 תשובות
עו"ד רון הדר צוות נענה לפני 10 חודשים

כאשר אדם מחליט להיות עצמאי ולבצע פעילות עסקית, עליו להירשם ברשויות המס כעוסק. עצמאי חייב להירשם כעוסק מורשה בהתקיים אחד משניים:

  • הוא עוסק באחד המקצועות שמחייבים רישום שכעוסק מורשה – למשל אדריכל, פסיכולוג, רואה חשבון ועוד.
  • מחזור ההכנסות השנתי שלו גבוה מ100,491 ש"ח (נכון ל2020).

פתיחת תיק עוסק מורשה כרוכה ברישום ב3 מקומות:

  1. מס ערך מוסף (מע"מ)
  2. מס הכנסה
  3. ביטוח לאומי
התחל בפתיחת עוסק מורשה

פתיחת תיק במע"מ
כדי להירשם צריך להגיע באופן פיזי למשרדי מע"מ. שם העוסק יתבקש למלא טופס 821 ובו פרטים אישיים ופרטי העסק ומחזור הכנסות משוער. בנוסף יהיה עליו להציג תעודת זהות ואסמכתא לקיומו של חשבון בנק. חשוב לשים לב שאת הרישום במע"מ יש לבצע עד תחילת הפעילות העסקית (כלומר ניתן להירשם בשלבי ההקמה והתכנון של העסק). בסוף התהליך מקבלים תעודת עוסק מורשה זמנית, והתעודה הקבועה תישלח לעוסק תוך מספר ימים.
פתיחת תיק במס הכנסה
רישום במס הכנסה כולל גם הוא מילוי טופס. את הטופס הזה ניתן למלא ולשלוח לפקיד השומה, אולם כיוון שלרוב משרדי מע"מ ומשרדי מס הכנסה צמודים זה לזה והרישום במע"מ מחייב הגעה פיזית, ניתן למלאו גם במשרדי מס הכנסה. גם כאן העוסק נדרש למלא פרטים אישיים ופרטים על העסק והכנסתו.
פתיחת תיק בביטוח לאומי
הרישום בביטוח לאומי יכול להיעשות באופן מקוון. יש למלא אונליין טופס דין וחשבון רב שנתי באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי, ובו פרטים שונים על היקף העבודה הצפוי בעסק, כמו למשל שעות עבודה והכנסה צפויה. 
פתיחת עוסק מורשה מקוון
הדרך הנוחה, המהירה והקלה לפתיחת עוסק היא פתיחת עוסק מורשה אונליין. התהליך נחשב לזול יחסית ויתרונו הגדול הוא שהוא מסתיים תוך יום וחוסך עמידה בתורים במשרדי רשות המיסים.

מעבר מעוסק פטור למורשה
עוסק שנרשם תחילה כעוסק פטור אבל מחזור העסקאות שלו עלה על 100,491 ₪ נדרש לעבור ממעמד של עוסק פטור למעמד של עוסק מורשה. אם אכן הכנסתו של העוסק הפטור עלתה על סכום זה, הרי שבשנה העוקבת הוא ייחשב לעוסק מורשה בעיני רשויות המס, על כל המשתמע מכך (לרבות לענייני דיווח, חשבוניות מס וכו'). 
התחל בפתיחת עוסק מורשה

דילוג לתוכן