הסכם אי תחרות – Non competition Agreement

מילון מונחים > הסכם אי תחרות – Non competition Agreement

הסכם אי תחרות או סעיף אי תחרות יכולים להופיע בחוזה עבודה בין חברת סטארט-אפ לעובד, בהסכם התקשרות או ייעוץ עם פרילנסר למתן שירותים –Service agreement, בהסכם מייסדים בין היזמים Founders agreement ועוד. מטרתו של סעיף או הסכם של אי תחרות הינו להגביל את אחד מהצדדים לעסוק באותו נושא ולחשוף מידע רגיש, אם מבחינת פיתוח טכנולוגי (סודות מסחריים, קוד תוכנה) או שיווק ופיתוח עסקי (רשימת לקוחות, חומרים שיווקיים ומצגות). סעיף האי תחרות תקף בתקופת עבודתו עם אותה חברה וכן בתקופת צינון שלאחר סיום ההתקשרות. הרבה חברות נוהגות להכניס סעיפי אי תחרות בצדק מכיוון שהן לא מעוניינות שאותו גורם שקיבל מידע עסקי/טכנולוגי והפסיק את פעילותו בחברה יוכל לחשוף את אותו מידע לגורמים מתחרים או אף יקים חברה מתחרה משלו. זה יכול להיות שותף/בעל מניות או עובד/יועץ שהתפטר או פוטר. תקופת הצינון אחרי סיום ההתקשרות יכולה להשתנות ונתונה למשא ומתן, אם זה עובד בד"כ מינימום שנה אחת, אם זה שותף יכול להגיע גם לחמש שנים.

כפי שציינו באחד המקרים במסגרת הסכם עבודה ניתן להכניס סעיף אשר אוסר על עובד שעזב את מקום העבודה בין אם התפטר ממקום העבודה או פוטר להתחרות בעסקים של החברה בהתאם למגבלות שיגדירו שני הצדדים. בעת ניסוח ההסכם יש להקפיד ולנסח הסכם אי תחרות מסודר שיתאים לשני הצדדים. קרו מקרים בעבר בהם בתי המשפט נאלצו לפסוק על ביטול סעיפים בשל הגבלות חריגות. אפשר לציין כי ההסכם יגביל את אחד השותפים לקיים פעילות מתחרה במשך תקופה מסוימת ותחול גם על אזורים גיאוגרפיים. בעת בחינת בית המשפט את ההסכם בית המשפט יגבש מספר טיעונים לצורך ההחלטה הנסמכים על מידת ההגבלה של חופש  העיסוק, חופש ההתקשרות בין שני הצדדים וכן אינטרס הציבור.

עוד הסכם המתקשר לנושא האי תחרות הינו הסכם סודיות לסטארטאפ שחברות נוהגות להחתים חברות אחרות איתם הם במגעים לשת"פ מסוים או עובדים/פרילנסרים המספקים שירותים לחברה.

אולי יעניין אתכם גם...

  • רישום החברה שלך במהירות וללא התעסקות ובירוקרטיה מצידך!
  • רישום חברה בע"מ באינטרנט ברשם החברות באופן פשוט ומהיר.
  • נכין עבורך את כל המסמכים לצורך רישום חברה, אימות חתימה ע"י עו"ד וקבלת תעודת התאגדות ומספר חברה.
לפתוח חברה בע"מ
לפרטים נוספים
התחל ברישום חברה
  • הסכם מייסדים באנגלית או בעברית (Founders agreement) ליזמים, בעלי עסקים וחברות סטארט-אפ.
  • הכנת הסכם מייסדים מותאם אישית ע"י עו"ד חברות והייטק להגדרת זכויות וחובות השותפים ופעילות החברה.
  • סיום הפרוצדורה במינימום עלות וזמן על מנת שתוכלו להיות מרוכזים 100% במיזם שלכם.
הסכם מייסדים
לפרטים נוספים
התחל הסכם מייסדים
  • מועצת המנהלים אותה ממנים בעלי המניות בחברה.
  • חברי הדירקטוריון אינם ממונים על ניהולה השוטף של החברה, שכן לשם כך קיים מנכ"ל החברה…
לפרטים נוספים
  • יחידה ברשות התאגידים האמונה על הטיפול ברישום חברות, בקבלה ובבדיקה של דיווחים שחברות חייבות בהגשתם לרשם…
לפרטים נוספים
דילוג לתוכן