תיאום מס

מילון מונחים > תיאום מס

תיאום מס הוא מונח שמתייחס לרוב למי שעובד במספר מקומות עבודה, ונדרש לבצע את הליך תיאום המס כדי לדאוג לכך שלא ישלם מס עודף. כלומר מדובר בהליך שרשות המיסים מאפשרת לבצע כדי להסדיר את תשלומי המס לאורך שנת המס.

כיצד אפשר לבצע תיאום מס?

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן לערוך תיאום מס:

פנייה בכתב לרשות המיסים

הנישום יפנה בכתב לפקיד השומה, הוא נציג רשות המיסים, באזור שבו הוא מתגורר. לצורך הבקשה יש למלא טופס 116 שהוא טופס בקשה להקלה ולתיאום בחישוב ניכויי המס. את הטופס ניתן למלא פיזית או למלאו במחשב, להדפיסו ולצרפו לפנייה שתישלח לרשות המיסים. בטופס 116 הנישום צריך למלא בין השאר:

 • פרטים אישיים.
 • פרטים על בן זוגו והכנסתו.
 • פרטים על ילדים ששנת המס הרלוונטית טרם הגיעו לגיל 19.
 • פירוט הכנסות בשנת המס.
 • לסמן מדוע הוא מבקש הקלת מס לפי הקריטריונים המופיעים בטופס.

בחר רואה חשבון לעוסק מורשה

בנוסף לטופס 116 הנישום צריך לצרף לפנייה צילום של תלושי המשכורת שלו מהעבודות השונות בהן הוא עובד, ופרטים אישיים לרבות תעודת זהות ומקום מגורים.

תיאום מס מקוון 

ניתן לערוך תיאום מס באמצעות מערכת הפניות הקיימת באתר רשות המיסים או לחלופין להשתמש ביישום לתיאום מס שבאתר. 

מי שמשתמש במערכת הפניות יידרש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים לפנייה, לרבות טופס 116, ואישור התיאום יהיה זמין עבורו תוך 5 ימי עסקים ביישום התיאום של רשות המיסים (כך שניתן להורידו ולהדפיסו).

מי שמשתמש ביישום תיאום המס יכול לערוך בו סימולציה של תיאום המס ואז לשדרה למחשבי רשות המיסים. אולם חשוב לשים לב שלא כולם יכול לעשות שימוש ביישום. רק הבאים זכאים לעשות שימוש ביישום:

 • נישומים שהכנסתם נובעת משכר עבודה שכר העבודה שלהם מכל מקורות העבודה אינו גבוה מ315,536 שקלים בשנה (הסכום נכון לשנת 2020), או לחלופין;
 • נישומים שההכנסה שלהם נובעת מקצבת פרישה ועומדים בתנאים הקבועים בדין (ניתן לראות את מלוא הפרטים באתר רשות המיסים), או לחלופין;
 • נישומים שהכנסתם נובעת מתשלום בעד שירותים שונים שהם מעניקים כקבוע בדין.

פנייה באמצעות מייצג

הנישום רשאי לייפות את כוחו של יועץ מס או של רואה חשבון (שנחשבים מבחינת רשות המיסים כמייצגים מוסמכים), ואלה יבצעו את תיאום המס בשביל הנישום. לצורך כך הנישום יעביר למייצג את תלושי המשכורת והפרטים הרלוונטיים לצורך הגשת הפנייה.

נשים לב שגם טופס 101 עשוי לשמש עובד המועסק במקום עבודה נוסף או שמקבל הכנסה ממקור נוסף. 

החזר מס ותיאום מס

נבחין בין תיאום מס לבין החזר מס. החזר מס מתייחס למצב שבו הנישום שילם לאורך השנה מס גבוה יותר מזה שהוא אמור היה לשלם, ולכן הוא זכאי לקבל חלק מהסכומים חזרה. מצב כזה מתרחש בסיטואציה שבה מחישוב המס נשמטו מאפיינים ונתונים שונים לגבי הנישום, שעשויים להשפיע על אופי החישוב. אז מה הקשר לתיאום מס? כאשר נישום עובד במספר מקומות עבודה אבל הוא לא ערך תיאום מס, עשוי להיגבות ממנו מס בעודף. בסוף שנת המס, כאשר הנישום יסדיר את ענייני תשלום המס ויערוך תיאום מס, סביר שהוא יהיה זכאי להחזר מס.

בחר רואה חשבון לעוסק מורשה

אולי יעניין אתכם גם...

 • נפתח עבורך עוסק מורשה תוך 24 שעות – נחסוך לך את כאב הראש והבירוקרטיה.
 • ללא הגעה פיזית – לא תצטרך לחכות בתורים ארוכים ולבזבז יומיים במשרדי הרשויות השונים.
 • נבצע עבורך פתיחת עוסק מורשה ברשויות: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.
פתיחת עוסק מורשה אונליין
לפרטים נוספים
התחל בפתיחת עוסק מורשה
דילוג לתוכן